ktualności:   |
ome

IX edycja gry rodzinnej "Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty" zakończona - w tym roku po raz pierwszy z udziałem Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku!

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

fot. MROT

W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leży CZERSK - dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski.

Ludzie osiedlali się w tej okolicy już przed dwoma tysiącami lat, tu spotykały się szlaki handlowe na Pomorze, Ruś i Śląsk, znajdowała się pilnie strzeżona przeprawa przez Wisłę.

Najpierw była tu osada, potem, w XI wieku, znaczny gród z podgrodziem, a na początku XV wieku książę Janusz I wzniósł gotycki ZAMEK, który rozbudowała królowa Bona. Pomimo zniszczeń, jakie odniósł podczas Potopu szwedzkiego w XVII wieku i podczas zaborów, jego trzy wyniosłe wieże nadal górują nad okolicą i świadczą o wspaniałej historii Mazowsza, a wspaniałe widoki, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku.

Z zamkiem wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus Haroldson, Smok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie albo o perłach królowej Bony.

Warto odwiedzić Czersk - miejsce o niezwykłej historii, pełnej nieodkrytych jeszcze tajemnic...

 

 

 

 

 

 


 

 

Jeśli masz problemy z przegladaniem strony, prosimy o zmianę przeglądarki internetowej!
Za utrudnienia przepraszamy.

 

  

 

2019-05-25

Konkurs Zamki na fotografiach!

Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty!

Wystawa fotografii

Szczegóły wkrótce

2019-12-31