ktualności:   |
uropejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. (ze strony internetowej Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, który koordynuje EDD w Polsce)..

Inicjatorem obchodów na Zamku w Czersku było Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku, które od lat przy pomocy Urzędu Miasta i Gminy I Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii organizuje z tej okazji niezapomniane wydarzenia, jak ubiegłoroczny pokaz tańczących fontann czy widowisko plenerowe "Z dawnych dziejów Czersku", które mogliśmy obejrzeć dwa lata temu.

PROGRAM:

XIV Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Czersku

Temat przewodni tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa to " Kamienie milowe". W tym roku promowac będziemy teatr, taniec, muzyke, malarstwo, fotografię, historię.

Program imprezy:

12.00 - Hejnał czerska z Wieży Bramnej

- BARTEK - taniec nowoczesny

- Przygody Rycerza Szaławiły - grupa teatralna MIT

- KALWARKI - taniec ludowy

- Zespół BENE - przeboje polskie i włoskie

- Czerwieńsza Strona Jabłka - muzyka autorska

- Chór Gospel

- Chór CONIEW

- gawędy historyczne, stoiska

- wystawy: malarstwo Anny Skajnowskiej - Olszewskiej, twórczość grupy Communio Graphis, fotografia Arkadiusza Strzyżewskiego

prowadzi Marzena Szczepańska, opracowała program Barbara Jabłońska

Organizator - Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział w Czersku, Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Starostwo Powiatowe w Piasecznie, Ośrodek Kultury w Górze KalwariiGdybyście Państwo mieli ochotę dowiedzieć się, co w ramach EDD w tym roku jeszcze będzie się działo w innych miejscach, zapraszamy na stronę www.edd.com.pl

2019-05-25

Historia Viva, czyli weekendy na Zamku w Czersku
HARMONOGRAM

 

Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty! 2020

Wystawa fotografii

Szczegóły wkrótce

2020-02-01