ktualności:   |
I Turniej Rycerski na dworze Konrada Mazowieckiego

Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, oraz Bractwo Rycerskie Smocza Kompania mają zaszczyt zaprosić Państwa, na magiczną podróż w głąb historii, która rozgrywać się będzie w murach zamku w Czersku w dniach 1 - 3 maja 2009.

A tam mrożące krew w żyłach pojedynki, na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, koncerty muzyki dawnej, a także jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie. Wszystko odtworzone z największym pietyzmem przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy, po to by na krótką chwilę tch

nąć ducha dawnej świetności w wiekowe mury czerskiej warowni.

 

Tłem historycznym turnieju, jest wydarzenie mające miejsce w roku 1226, kiedy to książę Konrad Mazowiecki, chcąc uzyskać pomoc zbrojną w walce z nawiedzającymi nasze ziemie pogańskimi Prusami, sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Ta, kontrowersyjna, z dzisiejszego punktu widzenia decyzja, oraz towarzyszące jej wydarzenia, są świetną okazją do wskrzeszenia, choć na chwilę barwnej i fascynującej epoki, znanej dziś głównie z filmów i książek.

Turniej rycerski na zamku w Czersku organizowany jest w ramach szeroko zakrojonego projektu o nazwie ?Śladami książąt mazowieckich?. Inicjatywa ta, mająca za zadanie popularyzować wiedzę historyczną w nowatorski sposób, powstała aby przybliżyć ludziom, ciekawe, a czasem dramatyczne dzieje tego pięknego regionu Polski i władców, którzy nim niegdyś władali. Czersk, będący kiedyś stolicą Mazowsza, jest jednocześnie jedną z najbardziej okazałych i malowniczych budowli w tym regionie. Pomimo zrujnowania, będącego następstwem jego burzliwej historii, posiada on swój niepowtarzalny urok, który co roku przyciąga wielu turystów w swe wiekowe mury. Mamy zatem wielką nadzieję, że w tym roku stanie się podobnie i zmagania zakutych w stal wojowników, będą odbywać się przy dopingu ze strony dużej widowni.

Jeśli więc chcecie Państwo na chwilę poczuć niepowtarzalną atmosferę świata sprzed ośmiuset lat, wraz z jego muzyką, strojami, rżeniem koni i szczękiem stalowego oręża, zapraszamy do Czerska w dniach 1-3 maja 2009.

Na zamku pojawi się rycerstwo z Polski, Białorusi, Czech i Litwy ? w sumie około 200 osób odtwarzających różne warstwy społeczne z XIII wieku. Nie zabraknie zakutych w stal rycerzy oraz ich giermków, oddziałów piechoty, dziarskich łuczników, rzemieślników z ich kramami oraz mieszczan, muzyków i kuglarzy.

 

 

 

Wśród murów warowni nie zabraknie:

- pokazów konnych w wykonaniu ciężkozbrojnych rycerzy

- pokazów łuczników konnych ze wschodnich stepów przybyłych

- turniejów pieszych indywidualnych i grupowych

- turniejów łuczniczych

- zabaw dla gawiedzi

- teatrzyków kukiełkowych dla dzieci

- bitew wieczornych, gdzie będzie słychać trzask stali, jęki rannych, a wszystko wśród buchających płomieni i gradu strzał.

- jadła i napitków wszelakich

2019-05-25

Historia Viva, czyli weekendy na Zamku w Czersku
HARMONOGRAM

 

Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty! 2020

Wystawa fotografii

Szczegóły wkrótce

2020-02-01