ktualności:   |
X Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku

Zapraszamy na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które w Czersku odbędą się już po raz dwudziesty. Tegorocznej edycji przyświeca hasło "Krajobraz dziedzictwa, dziedzictwo krajobrazu".

Hejnał czerski z wieży bramnej, w wykonaniu muzyków zespołu Air Band z Góry Kalwarii, obwieści rozpoczęcie obchodów XX edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Czersku. Tego dnia atrakcji na dziedzińcu zamku nie zabraknie. W programie m.in.: koncerty, występy zespołów ludowych, pokazy rycerskie, pokaz mody średniowiecznej opatrzony komentarzem. Nie zabraknie nawiązań do unikatowej flisacko-olęderskiej spuścizny kulturowej regionu odnoszących się do 280-lecia Urzecza. Ważnym wydarzeniem XX EDD będzie otwarcie komnaty tronowej w wieży bramnej. Sala zostanie wyposażona w repliki sprzętów i mebli z czasów późnego średniowiecza. Wystrojem nawiązywać będzie do znajdującej się piętro niżej komnaty kasztelana. Znajdą się w niej: tron z baldachimem i ławy dla gości, ściany ozdobią kopie obrazów nawiązujących do historii zamku. Ponadto na dziedzińcu pojawią się zbrojownia, tor łuczniczy oraz stoiska z warsztatami tkactwa, druku na tkaninie, czerpania papieru i tureckiej techniki malowania na wodzie, zwanej ebru. Gościem honorowym wydarzenia będzie zespół Podegrodzie.

Zespół Podegrodzie istnieje od 1937 roku. Zespół prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową. Bogaty repertuar obejmuje m. innymi: wesele podegrodzkie, "Wizowiny", "Zielone Świątki", "Dożynki" oraz wiązankę tańców i
pieśni tzw. "Grankę Podegrodzką". Do najbardziej znanych tańców podegrodzkich należą: krzyżak, sztajer, tramelka, surok oraz różnorodne walce i polki. Zachowanie tradycyjnej kultury ludowej wsi lachowskiej to podstawowe przesłanie Zespołu. Dzięki kultywowaniu tej tradycji przetrwały starodawne pieśni, dawne tańce, miejscowe obrzędy oraz piękny podegrodzki strój.
Łódzka Grupa Kreatywna zrzesza ludzi, którzy zajmują się sztukami plastycznymi, muzyką, filmem, tradycyjnym rękodziełem:
"Pieśni Wasze" - program koncertu składa się z dwunastu wybranych pieśni ludowych wybranego województwa, spisanych i zinterpretowanych przez Oskara Kolberga, etnomuzykologa, badacza kultury ludowej i autora zbiorów pieśni oraz tańców
ludowych z różnych obszarów Polski. Koncert uzupełniony będzie autorskim komentarzem wykonawcy.

Warsztaty:

  • tkactwa: nauka podstaw tkania na krośnie, tkanie własnych krajek.
  • druku na tkaninie: zapoznanie z techniką, druk na tkaninie z pomocą farb, druk roślinami.
  • czerpania papieru: przygotowywanie masy i ozdabianie gotowych arkuszy.
  • Ebru: Ebru to bardzo stara turecka technika malowania na wodzie. Farby nanoszone są specjalnymi pędzlami na powierzchnię wody - nie zatapiają się, nie mieszają ze sobą, tworzą natomiast wzory w formie różnych bąbli. Można je zmieniać, dalej malować poruszając po tafli szpikulcami. Na koniec przykłada się kartkę i ściąga przyklejony do niej obraz.

Późnogotycka komnata tronowa

W każdej siedzibie książęcej znajdowała się sala tronowa lub komnata recepcyjna, gdzie panujący udzielał audiencji, przyjmował posłów i ważnych gości, a czasem także sprawował sądy. Niestety, pomieszczenie takie na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku, jego przedstawienie ani opis nie zachowały się, zatem nie wiemy jak dokładnie tutaj wyglądało. Dlatego wystawa stała "Komnata Tronowa" na trzeciej kondygnacji Wieży Bramnej przedstawia jak takie pomieszczenie mogło wyglądać - jest aranżacją replik i rekonstrukcji mebli i tkanin dokonaną na podstawie licznych przedstawień ikonograficznych z całej Europy doby późnego średniowiecza.

Oprócz tronu na podwyższeniu znajdują się tu ławy dla gości, nad tronem zaś charakterystyczna konstrukcja baldachimu, pojawiającego się na wielu ilustracjach z epoki, z repliką tkaniny historycznej z zachowanego purpointu księcia Karola z Blois (orły i lwy wpisane w ośmiokąty, II poł. XIV w.). Wzór i kolorystyka tkaniny nawiązują do wyposażenia Komnaty Kasztelana piętro niżej tak, by obie wystawy tworzyły spójną całość, oferując zwiedzającym wyjątkowe doświadczenie wejścia w późnośredniowieczną przestrzeń, w której wszystkiego można dotknąć i wypróbować (a nawet zasiąść na tronie i przez chwilę poczuć się jak udzielny książę mazowiecki).

Ściany Komnaty Tronowej zdobią kopie dwóch obrazów, nawiązujące do historii Zamku na przełomie średniowiecza i renesansu - schyłku dynastii piastowskiej na Mazowszu. Na ścianie północno-zachodniej znajduje się kopia XVI-wiecznego obrazu przedstawiającego ostatnich Piastów mazowieckich (książęta Janusz III, Stanisław i Anna). Naprzeciw niego z kolei zawisła kopia jednego z portretów królowej Bony Sforza, która po wygaśnięciu mazowieckiej gałęzi dynastii piastowskiej i inkorporacji Mazowsza do Królestwa Polskiego otrzymała Czersk jako część swojej oprawy wdowiej.

Na zlecenie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii wystawę zaprojektowało i wykonało Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych "HANZA".

Sedecznie zapraszamy!

2019-05-25

Historia Viva, czyli weekendy na Zamku w Czersku
HARMONOGRAM

 

Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty! 2020

Wystawa fotografii

Szczegóły wkrótce

2020-02-01