ktualności:   |
ferta/działania

W urokliwym miejscu na wysokiej skarpie ponad pradoliną Wisły wznoszą się gotyckie wieże średniowiecznego zamku. CZERSK niegdyś był stolicą Ziemi Czerskiej, siedzibą książąt mazowieckich i własnością królów Polski. Tu zbiegały się szlaki handlowe, kwitło rzemiosło, tu toczyły się krwawe walki z najeźdźcami. Wszystko to przeminęło, ale w Czersku można spotkać się z historią, dotknąć jej i posmakować.

Od maja do września przeszłość na zamku ożywa za sprawą cyklu Historia viva! i rekonstruktorów historycznych. W kolejne weekendy odtwarzają oni realia życia, zabawy i walki w różnych epokach historycznych. W maju odbywa się m.in. Turniej Rycerski, w czerwcu piknik historyczny Szwedzi na zamku, a w sierpniu piknik archeologiczny Śladami średniowiecza. Ale Czersk to nie tylko imprezy z historią w tle. W połowie sierpnia zapraszamy na Noc spadających gwiazd. Najlepiej wypatrywać je poza miastem, gdzie nie zasłoni ich błysk ulicznych świateł. A dziedziniec zamku w Czersku idealnie się do tego nadaje. Mury zamczyska zapewniają również fantastyczną scenografię Nocy grozy na Zamku.

Szkołom proponujemy żywe lekcje historii, a wszystkich zachęcamy do zwiedzania z Questem i Grą zamkową (karty do pobrania w kasie). Wspaniałe widoki na pradolinę Wisły, przestrzeń i cisza zachęcają do odpoczynku.

Warto odwiedzić Czersk!

 

Turniej Rycerski

W maju dziedziniec czerskiej warowni wypełniają okrzyki zbrojnych i szczęk oręża. Turniej nawiązuje do XIII-wiecznej rycerskiej kultury dworskiej. Konkretnie do czasów panowania księcia Konrada Mazowieckiego.

W programie pojedynki na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, a także zabawy plebejskie, jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie. Wszystko odtworzone z największym pietyzmem przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy. Podczas trwania imprezy można także zapoznać się ze średniowiecznymi tradycjami rzemieślniczymi, posłuchać muzyki dawnej, obejrzeć wystawy i skosztować rycerskiej kuchni.

 

Szwedzi na Zamku

Scenariusz festynu nawiązuje do jednego z mroczniejszych momentów historii czerskiej warowni. W 1656 r. część szwedzkiej dywizji, rozbitej przez Czarneckiego w bitwie pod Warką, znalazła schronienie na czerskim zamku. Najeźdźcy spalili miasto, a uciekając, wysadzili mury warowni.

Wydarzenie rozpoczyna scena inscenizacji napadu Szwedów na zamek. Główne starcie, będące najważniejszym punktem weekendowej imprezy, odbywa się w sobotę wieczorem. Widowisku przez dwa dni towarzyszy mnóstwo atrakcji: pokazy musztry muszkieterów, pokazy konne w wykonaniu szwedzkiej rajtarii, popisy szablowe, a dla gawiedzi turniej łuczniczy, nauka tańców dawnych i szermierki. Można przyjrzeć się, jak żyli wówczas ludzie, w co byli ubrani, porozmawiać z rekonstruktorami i posilić się specjałami kuchni szlacheckiej.


Piknik rodziny Śladami Średniowiecza

to rodzaj interaktywnej lekcji historii, ale również fantastyczna zabawa. Przy każdym z przygotowanych stanowisk (garncarz, rogownik, kowal, warzenie soli, snycerka, etc.), o określonej porze, odbędzie się prezentacja, a przy niektórych (rozpalanie ognia, pieczenie podpłomyków, lepienie garnków) można spróbować swoich sił.

 

Historia viva, czyli weekendy na zamku w Czersku

To cykl, w ramach którego w kolejne weekendy od początku maja do końca września 2019 roku będziemy prezentować życie codzienne, a także wojnę i pokój w różnych epokach historycznych.

 

Noc Spadających Gwiazd

Spotkajmy się w tę wyjątkową noc na Zamku w Czersku! Wtedy na bezchmurnym niebie widoczne będą spadające Perseidy. O gwiazdach opowiedzą członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Ponadto w programie nastrojowa muzyka i spektakularny pokaz świetlny.


Noc grozy na Zamku


W ten jeden, jedyny wieczór świat duchów wkracza w świat żywych. Niezwykły wystrój i potęga majestatycznej czerskiej warowni sprawiają, że można doświadczyć sporego dreszczyku emocji. Tego wieczoru zapewniamy strawę i napitek, a przede wszystkim ciepło ogniska. Niestraszne Ci duchy, zjawy i tajemnicze zjawiska? Nie może Cię zabraknąć wówczas na Zamku w Czersku.

 

2019-05-25

Konkurs Zamki na fotografiach!

Raz, dwa, trzy Warszawiakiem jesteś Ty! - podsumowanie

Wystawa fotografii

Szczegóły wkrótce

2018-01-01