ktualności:   |
MOK CZERSKI - WYWERN

 

SMOK CZERSKI - WYWERN

Smoki w kulturze średniowiecznej Europy symbolizowały najczęściej siły zła - tak jak Smok Wawelski czy Bazyliszek - i w związku z tym nie występowały w heraldyce.

Inaczej było tylko w Anglii oraz na dworze mazowieckich Piastów! Na Wyspach Brytyjskich ?najwyższym smokiem? nazywano króla Artura a dwunogi, skrzydlaty smok zwany wywernem stał się jego symbolem.

Taki sam smok znalazł się na tarczy herbowej księcia czerskiego Trojdena, a następnie stał się godłem terytorialnym Ziemi Czerskiej. Pod chorągwią z orłem i smokiem powiódł swoich rycerzy pod Grunwald książę Janusz I.

Jak to się stało, że smok stał się na Mazowszu symbolem dobrego władcy?

Przypuszcza się, że doszło do tego za sprawą? legend arturiańskich. Znał je z pewnością kronikarz Gall Anonim, porównujący walecznego władcę, Bolesława Krzywoustego, do ?ogniem zionącego smoka?.

Zapewne pamięć o tym przetrwała także w dalszych wiekach.

 

2018-01-01

2019-12-31

maj - październik

Zajęcia edukacyjne z przewodnikiem dla szkół podstawowych i gimnazjów więcej

maj - październik

Zajęcia edukacyjne w formie warsztatów przybliżające dwa okresy historyczne: wczesne oraz późne średniowiecze prowadzone przez rekonstruktorów Stowarzyszenie Promocji i Odtwórstwa Kultury i Sportów Dawnych Hanza więcej.

czerwiec - październik

Cykl teatralnych wykładów poświęconych historii Polski i pokazów tradycyjnych rzemiosł na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. |więcej|

2016-06-28