Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

  1. pl
  2. en

Zapraszamy na cykl weekendowych spotkań z „żywą” historią, podczas których gospodarzami na zamku są rekonstruktorzy. Poszczególne weekendy od maja do końca września będą poświęcone prezentacji konkretnych epok - od wczesnego średniowiecza (IX w.) po Potop szwedzki (XVII w.). W tym roku dwa weekendy oddajemy fanom fantasy, ponieważ korzenie ich wymyślonych światów sięgają do średniowiecznego imaginarium. 
Rekonstruktorzy będą przeprowadzać prezentacje edukacyjne i warsztaty dla turystów dotyczące realiów życia codziennego, zajęć i obyczajów ludzi z różnych stanów. Zapraszamy do zamkowego „żywego muzeum” już od Majówki.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ
1-3.05 – Orzeł i smok – na dworze księcia Janusza (XV w.) 
8-9.05 – HISTORIA FANTASTICA – Średniowieczne korzenie fantasy 
15-16.05 – CZASY CHRAMÓW – Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI w.) 
22-23.05 – NA ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU (XIII w.)
29-30.05 – ZŁOTY WIEK versus WIEK WOJNY (XVI i XVII W.) 
5-6.06 – CZASY KRZYŻOWCÓW (XI w.) 
12-13.06 – ZŁOTY WIEK versus WIEK WOJNY (XVI i XVII W.) 
19-20.06 – POCZET RYCERZA MIECŁAWA, starosty czerskiego (XIV w.) 
26-27.06 – NOC KUPAŁY – (IX-XI w.)
3-4.07 - ZŁOTY WIEK versus WIEK WOJNY (XVI i XVII W.) 
10-11.07 - CZASY CHRAMÓW – Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI w.) 
17-18.07 – NA ŚREDNIOWIECZNYM ZAMKU 
24-25.07 - CZASY CHRAMÓW – Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI w.) 
31.07-1.08 - ZŁOTY WIEK versus WIEK WOJNY (XVI i XVII W.) 
7-8.08 – ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA – piknik archeologiczny 
14-15.08 - - CZASY CHRAMÓW – Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI w.) oraz 14.05 NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 
21-22.08 – KRÓLOWA BONA & SZKUTA CZERSKA (XVI w.)
28-29.08 - ŚLADAMI BRACI DOBRZYŃSKICH 
4-5.09 - ZŁOTY WIEK versus WIEK WOJNY (XVI i XVII W.)  - odwołane z powodu remontu mostu  (zamek zamknięty 30.08-15.11.2021)
11-12.09 - POCZET RYCERZA MIECŁAWA, starosty czerskiego (XIV w.) - odwołane z powodu remontu mostu (zamek zamknięty 30.08-15.11.2021)
18-19.09 – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA & WIRY WIŚLANE, Jarmark rzemieślniczy, Weekend Dobrego Piwa - odbędzie się na rynku w Czersku
25-26.09 – NA KSIĄŻĘCYM SZLAKU – mazowiecki dwór książęcy w podróży - odwołane z powodu remontu mostu  (zamek zamknięty 30.08-15.11.2021)

 

Śladami średniowiecza (IX-XI w.) czyli piknik archeologiczny – archeologia eksperymentalna. Gospodarzami na zamku będą wojowie, kmiecie i niewiasty. Pokażą swoją odzież i sposoby jej wykonywania, a także broń oraz narzędzia i sprzęty codziennego użytku. Będzie m.in. pieczenie podpłomyków czy warzenie soli.

 

Czasy chramów (IX-XI w.) – czyli spotkanie z wczesnym średniowieczem – rekonstruktorzy zademonstrują ubiory, narzędzia, broń i różne sprzęty związane z życiem we wczesnym średniowieczu, w czasach, kiedy w Czersku został wzniesiony pierwszy gród. Będzie też można się zapoznać z wierzeniami Słowian.

 

Na średniowiecznym zamku (XIII w.) – czyli życie codzienne na zamku – a zamek to nie tylko damy i rycerze, ale także służba, strażnicy, rzemieślnicy i wielu innych. Będzie można zobaczyć, czym się zajmowali, jak spędzali czas, i jak ćwiczyli swe umiejętności wojenne.

 

 Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego  (XIV w.) – czyli ciekawostki z życia czerskich strażników grodowych. Rycerz Miecław ze Smogorzewa herbu Łabędź był w II połowie XIV wieku starostą czerskim. Jak żyli strażnicy Czerska pełniąc służbę i poza nią? Rycerz i strażnicy grodowi z Hufca Kasztelanii Czerskiej odpowiedzą na te i inne pytania. Ponadto mennica oraz różne stoiska i kramy.

 

­ Wiek Złoty versus Wiek Wojny  (XVI/XVII w. ) – czyli damy i żołnierze. Spojrzenie na dwa oblicza historii  przygotowane przez grupę rekonstruktorów Meluzyna. W programie sekrety fraucymeru królowej Bony (wszystko o dzierganiu i najprostsze techniki tkackie, plecenie sznurków, renesansowa modnisia z wizytą u krawca) oraz tajniki zbrojowni z XVII wieku.

 

­ Historia fantastica – czyli świat elfów i Wiedźmina – Fantastyka jest głęboko zakorzeniona w historii, odwołuje się do imaginarium średniowiecza, przywołuje mityczne stworzenia i dawne legendy. W dziejach czerskiego zamku przewija się dwunogi smok wywern rodem z legend o królu Arturze, dlatego jest to świetne miejsce na spotkanie ze światem fantasy i jego miłośnikami. Bajarz opowie o źródłach świata fantasy i o mitycznych istotach, Zielarka - o miksturach alchemicznych i ziołach, Jaskier o ciekawostkach czerskiego zamku. Ponadto pokaz strzelania bezpiecznymi strzałami (pacynami) i ich odbijania mieczem, na sposób Wiedźmina.

 

 

 

 

 

HISTORIA VIVA na zamku w Czersku 2021 

26 kwietnia 2021

2021

2021