2021

2021

04 maja 2022

HISTORIA VIVA na zamku w Czersku 2022 

Zapraszamy na cykl weekendowych spotkań z „żywą” historią, podczas których gospodarzami na zamku są rekonstruktorzy. Poszczególne weekendy od maja do końca września będą poświęcone prezentacji konkretnych epok - od wczesnego średniowiecza (IX w.) po Sarmacje (XVII w.). 
Rekonstruktorzy będą przeprowadzać prezentacje edukacyjne i warsztaty dla turystów dotyczące realiów życia codziennego, zajęć i obyczajów ludzi z różnych stanów. Zapraszamy do zamkowego „żywego muzeum” już od Majówki.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

 

Maj

30.04-3.05 - MAJÓWKA: Orzeł i smok - na dworze księcia Janusza Starszego (XV w.)

7-8.05 - XII Turniej Rycerski (XIII w.)

14-15.05 - W Czersku pod rządami królowej Bony, czyli blaski i cienie życia w XVI-wiecznym zamku

21-22.05 - Czasy chramów - Spotkanie z wczesnym średniowieczem

28-29.05 - Średniowiecze - czasy nie tylko rycerzy

 

Czerwiec

4-5.06 - Viva Sarmatia! (XVII w.)

11-12.06 - Poczet rycerza Miecława (XIV w.)

18-19.06 - Vae victis (Biada pokonanym) czyli Renesans na zamku w Czersku (XVw./XVI w.)

25-26.06 - Noc Kupały (IX-XI w.)

 

Lipiec

2-3.07 - Jadą goście czyli Irlandczycy i Szkoci w dawnej Polsce (XVI w.)

9-10.07 - Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy

16-17.07 - Viva Ignis! - czyli w ogniu średniowiecza

23-24.07 - Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy  (IX-XI w.)

30-31.07 - Komes Magnus i smok z Czerska (XI w.)

 

Sierpień

6-7.08 - Śladami średniowiecza spotkanie z archeologią 

13.08 - Noc spadających gwiazd

13-15.08 - Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy 

20-21.08 - Wiek złoty w Czersku, czyli gry i zabawy na dworze królowej Bony (XVI w.)

27-28.08 - Śladami Braci Dobrzyńskich

 

Wrzesień

3-4.09 - Viva Sarmatia (XVII w.)

10-11.09 - XXV Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku

17-18.09 - Viva Ignis! - czyli w ogniu średniowiecza

24-25.09 - Na książęcym szlaku - mazowiecki dwór książęcy w podróży

 

Czasy chramów -Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI w.) – Realia IX-XI w., obozowisko, rzemiosło - snycerz, świątynia słowiańska, kuchnia, piec chlebowy i dłubanka

 

Komes Magnus i smok z Czerska (XI w.) – Skąd mógł wziąć się smok w czerskim herbie? Kim był legendarny Magnus Haroldson? Co ma wspólnego grodzisko w Czersku z bitwą pod Hastings? Będzie można zobaczyć jak wyglądało życie, walka, broń i jadło w XI w. Znajdzie się też coś dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w zabawach sprawnościowych

 

 Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego  (XIV w.) – czyli ciekawostki z życia czerskich strażników grodowych. Rycerz Miecław ze Smogorzewa herbu Łabędź był w II połowie XIV wieku starostą czerskim. Jak żyli strażnicy Czerska pełniąc służbę i poza nią? Rycerz i strażnicy grodowi z Hufca Kasztelanii Czerskiej odpowiedzą na te i inne pytania. Ponadto mennica oraz różne stoiska i kramy.

 

Viva Ignis! - czyli w ogniu średniowiecza- Ogień od tysięcy lat fascynuje, hipnotyzuje i przyciąga, a jednocześnie stanowi jedną z podstaw naszego przetrwania. Rekonstruktorzy z Kuźnia Borzywoj pokażą jak onegdaj rozpalano ogień, które dawne rzemiosła wykorzystywały go w swej pracy, a także jakie były (i są) przesądy związane z tym mistycznym żywiołem.

 

Vae victis (Biada pokonanym) czyli Renesans na zamku w Czersku (XV/XVI w.) - Jest czerwiec roku Pańskiego 1495, książę Janusz II Płocki umiera w tajemniczych okolicznościach. By ziemie płockie nie wpadły w chciwe ręce króla Polski Jana Olbrachta, Konrad III Rudy chce ruszyć na Płock, aby potwierdzić swe prawa do władania Mazowszem jako prawowity dziedzic z rodu Piastów. Na zamku w Czersku zbiera swoje wojska... W sobotę i niedzielę: Przez cały dzień dostępna obozowa kuchnia, gdzie najmłodsi będą mogli upiec podpłomyk, stanowisko kata, gdzie można zobaczyć jego narzędzia i posłuchać opowieści, oraz zbrojownia, gdzie można zobaczyć i przymierzyć uzbrojenie wprost z renesansu.

 

Jadą goście czyli Irlandczycy i Szkoci w dawnej Polsce (XVI w.) - Skąd się wzięli Irlandczycy i Szkoci w XVI-wiecznej Polsce? Jakie były przyczyny ich emigracji? Jak wyglądało ich życie w Polsce? O tym wszystkim opowiedzą rekonstruktorzy ze Świty starosty Daniłowicza. Będzie można zobaczyć militaria, sprzęty, ubiory oraz monety i kopie starodruków z XVI w. W programie warsztaty pasmanteryjne; będzie można samodzielnie wykonać guzik i szamerunek.

 

Wiek złoty w Czersku, czyli gry i zabawy na dworze królowej Bony (XVI w.) - Rekonstruktorzy ze Świty starosty Daniłowicza pokażą renesansowe stroje, a także przedmioty codziennego użytku, militaria, monety i starodruki z XVI wieku. Opowiedzą o panowaniu królowej Bony na czerskim zamku. W programie warsztaty pasmanteryjne; będzie można samodzielnie wykonać guzik i szamerunek.

 

­ Viva Sarmatia!  (XVII w. ) – Złoty okres szlacheckiej Rzeczypospolitej! Będzie można zajrzeć do sarmackiej kuchni, usłyszeć świst szabli, a nawet stracić głowę dla mistrza małodobrego. Przybywając na zamek nie przeoczą Państwo obozowiska, zastawionego stołu i dumnej szlachty.

 

 

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"