Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

  1. pl
  2. en

1109

1410

1556

1656

2020

Oś czasu

Wydarzenia

Historia
w pigułce

KALENDARZ

HISTORIA VIVA

MAJÓWKA

TURNIEJ RYCERSKI

NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO

MUSICA VIVA

JAZZAMEK CZERSK

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA

SZWEDZI NA ZAMKU

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

NOC GROZY

MAJ

30.04-3.05 MAJÓWKA: Orzeł i smok - na dworze księcia Janusza Starszego (XV w.)

7-8.05 – XII Turniej Rycerski (XIII w.)

14-15.05 - W Czersku pod rządami królowej Bony, czyli blaski i cienie życia w XVI-wiecznym zamku

21-22.05 – Weekend Dobrego Piwa na zamku w Czersku oraz Czasy chramów - Spotkanie z wczesnym średniowieczem

28-29.05 - Średniowiecze - czasy nie tylko rycerzy


CZERWIEC 

4-5.06 - Viva Sarmatia! (XVII w.)
11-12.06 - Poczet rycerza Miecława (XIV w.)

18-19.06 - Biada pokonanym, czyli Renesans na zamku w Czersku (XVw./XVI w.)

25-26.06 - ​​​​​​NOC KUPAŁY (IX-XI w.)  

 

LIPIEC

 2-3.07 - JazZamek Czersk - Wielcy w jazzie - Andrzej Jagodziński Trio (Chopin)
Jadą goście czyli Irlandczycy i Szkoci w dawnej Polsce (XVI w. )

9-10.07 - JazZamek Czersk - Wielcy w jazzie - Piotr Baron kwintet (Moniuszko)

Średniowiecze- czasy nie tylko rycerzy

16-17.07 - JazZamek Czersk - Wielcy w jazzie - Joanna Słowińska i Stanisław Słowiński Quartet (Kolberg)

Viva Ignis! - czyli w ogniu średniowiecza 

23-24.07 - JazZamek Czersk - Wielcy w jazzie - Winterreise Borowski / Pańta (Schubert)

Czasy chramów -Spotkanie z wczesnym średniowieczem (IX-XI W.)

30-31.07 - JazZamek Czersk - Wielcy w jazzie - Leszczyński (Strauss)

Komes Magnus i smok z Czerska (XI w.) 

SIERPIEŃ

6-7.08 - Śladami średniowiecza spotkanie z archeologią
13.08 - Noc spadających gwiazd 

13-14.08 - Średniowiecze - czasy nie tylko rycerzy

20-21.08 - Wiek złoty w Czersku, czyli gry i zabawy na dworze królowej Bony

27-28.08 - Viva Sarmatia! (XVII w.) 

 

WRZESIEŃ

3-4.09 – Weekend Dobrego Piwa na Zamku w Czersku oraz Śladami Braci Dobrzyńskich

10-11.09 - XXV Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku

17-18.09 - Viva Ignis! - czyli w ogniu średniowiecza 

24-25.09 - Na książęcym szlaku - mazowiecki dwór książęcy w podróży

KALENDARZ

Galeria

HISTORIA VIVA! to cykl spotkań z „żywą” historią, odwołujący się do bogatej przeszłości Czerska. Kolejne weekendy poświęcone są prezentacji poszczególnych epok od wczesnego
średniowiecza aż po wiek XVII. Rekonstruktorzy z różnych grup dzielą się swoją pasją przeprowadzając pokazy, prezentacje edukacyjne i warsztaty dotyczące realiów życia
codziennego, zajęć, rozrywek i obyczajów ludzi ze wszystkich stanów. Przyjdź i zobacz, jak żyło się w tym miejscu
w dawnych czasach.


(weekendy od maja do września)

HISTORIA VIVA!

2022

Galeria

MAJÓWKA to kilkudniowa impreza otwierająca cykl HISTORIA VIVA! W jej trakcie można nie tylko zobaczyć stroje i zbroje, narzędzia i sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie w średniowieczu, ale ich dotknąć, przymierzyć, użyć, samemu spróbować spleść sznurek czy krajkę, ulepić podpłomyki czy skosztować dawnych specjałów.
 

(maj)

MAJÓWKA

Galeria

TURNIEJ RYCERSKI NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO to dwudniowa impreza rycerska w realiach z XIII wieku – czasów świetności Czerska. Turnieje rycerskie to średniowieczna forma sprawdzianu umiejętności i męstwa rycerzy, a zarazem rozrywka i rodzaj zawodów, podczas których prowadzono walki według ściśle określonych reguł.
 

Turnieje stanowiły ważny element dworskiej i rycerskiej kultury średniowiecza i renesansu. Nie mogło więc zabraknąć tej rycerskiej rozrywki na książęcym zamku w Czersku!

W trakcie czerskich turniejów można zobaczyć pokazy sprawności rycerzy konnych i pieszych, różne zabawy stanowiące element treningu rycerskiego oraz walki rycerzy lekko

i ciężkozbrojnych, zmagania pojedyncze i drużynowe.

 

Zamkowy dziedziniec roi się od dam, rycerzy i gawiedzi, pod murami ciasno stają rzemieślnicze kramy. Zamek wraca do czasów świetności, żyje jak niegdyś, a uszy gości wypełnia szczęk oręża, okrzyki walczących i jarmarczny gwar. Można zobaczyć średniowieczne obozowisko rycerskie, wziąć udział w zabawach plebejskich, posłuchać dawnej muzyki, potargować się z kupcami z jarmarku historycznego i posmakować dawnej kuchni – a wszystko to odtworzone z największym pietyzmem.
 

Turniej od 2009 roku przygotowuje Bractwo Rycerskie Smocza Kompania, udział biorą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski i zagranicy.
 

(maj)

TURNIEJ RYCERSKI NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO

Galeria

MUSICA VIVA! to cykl spotkań z muzyką dawną. Muzyka towarzyszyła ludziom od zawsze – na co dzień i od święta, na wojnie i w czasie pokoju – i taka muzyka, wykonywana przezróżne zespoły muzyki dawnej na replikach instrumentów historycznych, rozbrzmiewa podczas wieczornych koncertów na zamkowym dziedzińcu.
 

(lipiec)

MUSICA VIVA!

Galeria

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD to nocne spotkanie pod rozgwieżdżonym niebem, w czasie największej aktywności Perseidów, obfitego roju meteorów, które spalają się, wpadając z ogromną prędkością w atmosferę ziemską. Można podziwiać to najciekawsze zjawisko astronomiczne lata, jakim są „spadające gwiazdy”, posłuchać opowieści o gwiazdach członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zobaczyć pokaz świetlny i posłuchać nastrojowej muzyki.
 

(sierpień)

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

Galeria

JAZZAMEK CZERSK to spotkania z nową muzyką w starych murach. Jazz w różnych odsłonach, czasem dawne utwory w nowych aranżacjach, innym razem światowe przeboje, a wszystko na żywo w swobodnej atmosferze na zamkowym dziedzińcu pod chmurką.
 

(sierpień)

 

JAZZAMEK CZERSK

2022

Galeria

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA to spotkanie z archeologią doświadczalną, interaktywna lekcji historii i świetna zabawa. Przy każdym z wielu stanowisk (garncarz, rogownik, kowal, warzenie soli, snycerka, etc.) odbywają się pokazy, a przy niektórych (rozpalanie ognia, pieczenie podpłomyków, lepienie garnków) można spróbować swoich sił.
 

(sierpień)

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA

Galeria

SZWEDZI NA ZAMKU to impreza przywołująca wydarzenia historyczne rozgrywające się w Czersku w czasie Potopu szwedzkiego, czyli najazdu Szwecji na Polskę

w latach 1655-1660, kiedy to armia szwedzka Karola Gustawa zalała niemal cały kraj, mordując, rabując i niszcząc. Wiele miast, które wtedy popadło w ruinę, nigdy już nie odzyskało wcześniejszego znaczenia. Jednym z nich był Czersk.
 

7 kwietnia 1656 roku pod Warką polskie wojsko koronne pod dowództwem Stefana Czarnieckiego zwyciężyło Szwedów, dowodzonych przez margrabiego Fryderyka Badeńskiego. Szwedzka kompania dragonów uciekając w kierunku Warszawy zajęła Czersk, a odchodząc trzy dni później spaliła miasto i wysadziła wewnętrzne zabudowania zamku.
Czersk z tych zniszczeń już się nie podniósł, tracąc znaczenie na rzecz powstałej nieopodal kilka lat później Nowej Jerozolimy – dzisiejszej Góry Kalwarii.

 

Podczas imprezy SZWEDZI NA ZAMKU zobaczyć można odegraną przez rekonstruktorów scenę szwedzkiego napadu na zamek, pokazy konne i artyleryjskie szwedzkiego regimentu,
musztrę pikinierów, a także poczuć woń, jaka towarzyszy użyciu broni czarnoprochowej i samemu przymierzyć się do szabli.

 

(wrzesień)

SZWEDZI NA ZAMKU

Galeria

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA to spotkanie z historią, tradycją i kulturą, wielkie święto zabytków Starego Kontynentu, do których tego dnia jest wstęp wolny, największy w Unii Europejskiej projekt społeczny i edukacyjny, w którym zamek w Czersku uczestniczy od 1997 roku. Co roku świętujemy ten dzień zgodnie z podanym tematem
przewodnim, sięgając do historycznego i regionalnego dziedzictwa kulturowego.

 

(wrzesień)

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

Galeria

NOC GROZY to zabawa dla miłośników zabawy z dreszczykiem. W ten jeden, jedyny wieczór świat duchów wkracza w świat żywych. Niezwykły nastrój, posępnie rysujące się na nocnym niebie wieże i mury czerskiej warowni a przede wszystkim snujące się tu i ówdzie zjawy sprawiają, że można doświadczyć poruszających emocji.

Oprócz duchów i tajemniczych zjawisk na gości czeka strawa i napitek, a przede wszystkim ciepło ogniska.
 

(październik)

NOC GROZY