NOC GROZY

NOC GROZY to zabawa dla miłośników zabawy z dreszczykiem. W ten jeden, jedyny wieczór świat duchów wkracza w świat żywych. Niezwykły nastrój, posępnie rysujące się na nocnym niebie wieże i mury czerskiej warowni a przede wszystkim snujące się tu i ówdzie zjawy sprawiają, że można doświadczyć poruszających emocji.

Oprócz duchów i tajemniczych zjawisk na gości czeka strawa i napitek, a przede wszystkim ciepło ogniska.
 

(październik)

Galeria

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA to spotkanie z historią, tradycją i kulturą, wielkie święto zabytków Starego Kontynentu, do których tego dnia jest wstęp wolny, największy w Unii Europejskiej projekt społeczny i edukacyjny, w którym zamek w Czersku uczestniczy od 1997 roku. Co roku świętujemy ten dzień zgodnie z podanym tematem
przewodnim, sięgając do historycznego i regionalnego dziedzictwa kulturowego.

 

(wrzesień)

Galeria

SZWEDZI NA ZAMKU

SZWEDZI NA ZAMKU to impreza przywołująca wydarzenia historyczne rozgrywające się w Czersku w czasie Potopu szwedzkiego, czyli najazdu Szwecji na Polskę

w latach 1655-1660, kiedy to armia szwedzka Karola Gustawa zalała niemal cały kraj, mordując, rabując i niszcząc. Wiele miast, które wtedy popadło w ruinę, nigdy już nie odzyskało wcześniejszego znaczenia. Jednym z nich był Czersk.
 

7 kwietnia 1656 roku pod Warką polskie wojsko koronne pod dowództwem Stefana Czarnieckiego zwyciężyło Szwedów, dowodzonych przez margrabiego Fryderyka Badeńskiego. Szwedzka kompania dragonów uciekając w kierunku Warszawy zajęła Czersk, a odchodząc trzy dni później spaliła miasto i wysadziła wewnętrzne zabudowania zamku.
Czersk z tych zniszczeń już się nie podniósł, tracąc znaczenie na rzecz powstałej nieopodal kilka lat później Nowej Jerozolimy – dzisiejszej Góry Kalwarii.

 

Podczas imprezy SZWEDZI NA ZAMKU zobaczyć można odegraną przez rekonstruktorów scenę szwedzkiego napadu na zamek, pokazy konne i artyleryjskie szwedzkiego regimentu,
musztrę pikinierów, a także poczuć woń, jaka towarzyszy użyciu broni czarnoprochowej i samemu przymierzyć się do szabli.

 

 

Galeria

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA to spotkanie z archeologią doświadczalną, interaktywna lekcji historii i świetna zabawa. Przy każdym z wielu stanowisk (garncarz, rogownik, kowal, warzenie soli, snycerka, etc.) odbywają się pokazy, a przy niektórych (rozpalanie ognia, pieczenie podpłomyków, lepienie garnków) można spróbować swoich sił.
 

(sierpień)

Galeria

JAZZAMEK CZERSK

JAZZAMEK CZERSK to spotkania z nową muzyką w starych murach. Jazz w różnych odsłonach, czasem dawne utwory w nowych aranżacjach, innym razem światowe przeboje, a wszystko na żywo w swobodnej atmosferze na zamkowym dziedzińcu pod chmurką.
 

(lipiec)

 

Galeria

2023

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD to nocne spotkanie pod rozgwieżdżonym niebem, w czasie największej aktywności Perseidów, obfitego roju meteorów, które spalają się, wpadając z ogromną prędkością w atmosferę ziemską. Można podziwiać to najciekawsze zjawisko astronomiczne lata, jakim są „spadające gwiazdy”, posłuchać opowieści o gwiazdach członków Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zobaczyć pokaz świetlny i posłuchać nastrojowej muzyki.
 

(sierpień)

Galeria

MUSICA VIVA!

MUSICA VIVA! to cykl spotkań z muzyką dawną. Muzyka towarzyszyła ludziom od zawsze – na co dzień i od święta, na wojnie i w czasie pokoju – i taka muzyka, wykonywana przezróżne zespoły muzyki dawnej na replikach instrumentów historycznych, rozbrzmiewa podczas wieczornych koncertów na zamkowym dziedzińcu.
 

(lipiec)

Galeria

TURNIEJ RYCERSKI NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO

TURNIEJ RYCERSKI NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO to dwudniowa impreza rycerska w realiach z XIII wieku – czasów świetności Czerska. Turnieje rycerskie to średniowieczna forma sprawdzianu umiejętności i męstwa rycerzy, a zarazem rozrywka i rodzaj zawodów, podczas których prowadzono walki według ściśle określonych reguł.
 

Turnieje stanowiły ważny element dworskiej i rycerskiej kultury średniowiecza i renesansu. Nie mogło więc zabraknąć tej rycerskiej rozrywki na książęcym zamku w Czersku!

W trakcie czerskich turniejów można zobaczyć pokazy sprawności rycerzy konnych i pieszych, różne zabawy stanowiące element treningu rycerskiego oraz walki rycerzy lekko

i ciężkozbrojnych, zmagania pojedyncze i drużynowe.

 

Zamkowy dziedziniec roi się od dam, rycerzy i gawiedzi, pod murami ciasno stają rzemieślnicze kramy. Zamek wraca do czasów świetności, żyje jak niegdyś, a uszy gości wypełnia szczęk oręża, okrzyki walczących i jarmarczny gwar. Można zobaczyć średniowieczne obozowisko rycerskie, wziąć udział w zabawach plebejskich, posłuchać dawnej muzyki, potargować się z kupcami z jarmarku historycznego i posmakować dawnej kuchni – a wszystko to odtworzone z największym pietyzmem.
 

Turniej od 2009 roku przygotowuje Bractwo Rycerskie Smocza Kompania, udział biorą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski i zagranicy.
 

(maj)

Galeria

MAJÓWKA

MAJÓWKA to kilkudniowa impreza otwierająca cykl HISTORIA VIVA! W jej trakcie można nie tylko zobaczyć stroje i zbroje, narzędzia i sprzęty, jakimi posługiwali się ludzie w średniowieczu, ale ich dotknąć, przymierzyć, użyć, samemu spróbować spleść sznurek czy krajkę, ulepić podpłomyki czy skosztować dawnych specjałów.
 

(maj)

Galeria

HISTORIA VIVA!

HISTORIA VIVA! to cykl spotkań z „żywą” historią, odwołujący się do bogatej przeszłości Czerska. Kolejne weekendy poświęcone są prezentacji poszczególnych epok od wczesnego
średniowiecza aż po wiek XVII. Rekonstruktorzy z różnych grup dzielą się swoją pasją przeprowadzając pokazy, prezentacje edukacyjne i warsztaty dotyczące realiów życia
codziennego, zajęć, rozrywek i obyczajów ludzi ze wszystkich stanów. Przyjdź i zobacz, jak żyło się w tym miejscu
w dawnych czasach.


(weekendy od maja do września)

Galeria

2023

KALENDARZ 2023

MAJ

29.04-3.05 - Majówka na zamku  Żywa historia średniowiecza

6-7.05 - Historia Viva  Piknik historyczny "Kosa, karabin, mróz i kurz w powstańczym obozie 1863"

13-14.05 - Historia Viva  Wiek złoty versus Wiek wojny

20-21.05 - Historia Viva  Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy

27-28.05 - Historia Viva  Szwedzi na zamku


CZERWIEC 

    3-4.06   Historia Viva  Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego
  08-11.06  Historia Viva  Viva Magnus, Viva Ludus
   10-11.06  Weekend Dobrego Piwa na Zamku w Czersku
        17.06  2. Bieg Królowej Bony
  17-18.06  Historia Viva Viva Sarmatia

24-25.06  ​​​​​NOC KUPAŁY (IX-XI w.) - czytaj więcej ...

 

LIPIEC

     1-2.07  Historia Viva  Piknik historyczny "Archeologiczne zagadki Mazowsza" -  więcej ...
        2.07  JazZamek Czersk  Walk Away / Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Tomasz Grabowy - więcej ...
    8-9.07  Historia Viva  Vivat Magnus, czyli Komes Magnus i Wywern czerski - więcej ...
        9.07   JazZamek Czersk  Krzysztof Herdzin Quartet / Krzysztof Herdzin, Marek Podkowa, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad - więcej ...

 15-16.07  Historia Viva – Vae Victis (XVI w.) - więcej ...
       16.07  JazZamek Czersk  Krzysztof Ścierański New Quartet / Krzysztof Ścierański, Michał Kobojek, Przemek Kuczyński, Jacek Szwaj -  więcej ...

22-23.07   Historia Viva Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy - więcej ...
       23.07  JazZamek Czersk  Wojtek Pilichowski Quartet - więcej ...

29-30.07  Historia Viva  Jadą goście - czyli Irlandczycy i Szkoci w I Rzeczpospolitej - więcej ...
      30.07  JazZamek Czersk Drifter Live Beata Przybytek, W. Myrczek, M. Raduli, M. Kapczuk, D. Soltis, Bernard Maseli -   więcej ...


SIERPIEŃ

    5-6.08  Historia Viva  Viva Medievalis - więcej ...
       12.08  Noc spadających gwiazd - więcej ...

 13-15.08  Historia Viva  Piknik archeologiczny więcej ...

19-20.08  Historia Viva  Złoty wiek i wiek wojny więcej ...

26-27.08  Historia Viva  Śladami Braci dobrzyńskich więcej ...

 

WRZESIEŃ

    2-3.09   Historia Viva  Viva Ignis więcej ...

  9-10.09   Historia Viva  Z wizytą u średniowiecznych rzemieślników - więcej ...

16- 17.09  XXVI Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku - więcej ...

                   Historia Viva Viva Magnus -  więcej ...

23-24.09  Historia Viva  Na książęcym szlaku, czyli mazowiecki dwór książęcy w podróży - więcej ...

       30.09  Pokaz filmu  „Tajemnice Raoula Taburina”więcej ...

NOC GROZY

EDD – EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA

SZWEDZI NA ZAMKU

ŚLADAMI ŚREDNIOWIECZA

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

JAZZAMEK CZERSK

MUSICA VIVA

TURNIEJ RYCERSKI

NA DWORZE KONRADA MAZOWIECKIEGO

MAJÓWKA

KALENDARZ

Historia

w pigułce

Wydarzenia

Oś czasu

2020

1656

1556

1410

1109

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"