2021

2021

13 marca 2023

HISTORIA VIVA na zamku w Czersku 2023 

Zapraszamy na cykl weekendowych spotkań z „żywą” historią, podczas których gospodarzami na zamku będą rekonstruktorzy. Poszczególne weekendy od maja do końca września będą poświęcone prezentacji konkretnych epok - od wczesnego średniowiecza (IX w.) po Sarmacje (XVII w.). 
Rekonstruktorzy będą przeprowadzać prezentacje, zajęcia edukacyjne i warsztaty dla turystów dotyczące realiów życia codziennego, zajęć i obyczajów ludzi z różnych stanów. Zapraszamy do zamkowego „żywego muzeum” już od Majówki.

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

 

MAJ

29.04-3.05 - MAJÓWKA na Zamku Żywa historia średniowiecza

8-9.05 - Historia Viva Piknik historyczny "Kosa, karabin, mróz i kurz w powstańczym obozie 1863"

13-14.05 - Historia Viva Wiek złoty versus Wiek wojny

20-21.05 - Historia Viva Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy

27-28.05 - Historia Viva Szwedzi na zamku


CZERWIEC

3-4.06 - Historia Viva Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego
10-11.06 - Historia Viva Viva Magnus, Viva Ludus
                    - Weekend Dobrego Piwa na Zamku w Czersku
17-18.06 - Historia Viva Viva Sarmatia

24-25.06 - ​​​​​​NOC KUPAŁY (IX-XI w.)

 

LIPIEC

1-2.07 - Historia Viva Piknik historyczny "Archeologiczne zagadki Mazowsza - łowcy reniferów, hutnicy i wojownicy, zagadkowe tabliczki i grób z Czerska"
2.07 - JazZamek Czersk  Walk Away / Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Tomasz Grabowy
8-9.07 - Historia Viva Viva Magnus
9.07 - JazZamek Czersk Krzysztof Herdzin Quartet / Krzysztof Herdzin, Marek Podkowa, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad

15-16.07 - Historia Viva Vae Victis (XVI w.)
16.07 - JazZamek Czersk Krzysztof Ścierański New Quartet / Krzysztof Ścierański, Michał Kobojek, Przemek Kuczyński, Zbigniew Jakubek

22-23.07 - Historia Viva  Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy
23.07 - JazZamek Czersk Wojtek Pilichowski Quartet

29-30.07 - Historia Viva Jadą goście - czyli Irlandczycy i Szkoci w I Rzeczpospolitej
30.07 - JazZamek Czersk Drifter Live / Beata Przybytek, Wojciech Myrczek, Marek Raduli, Michał Kapczuk, Daniel Soltis, Bernard Maseli


SIERPIEŃ

5-6.08 - Historia Viva Viva Medievalis
12.08 - Noc spadających gwiazd

13-15.08 - Historia Viva Piknik archeologiczny 

19-20.08 - Historia Viva  Złoty wiek versus wiek wojny

26-27.08 - Historia Viva – Śladami Braci dobrzyńskich

 

WRZESIEŃ

2-3.09 - Historia Viva Viva Ignis

9-10.09 - Historia Viva Kobiety w czasach Piastów

16.09 - XXVI Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku - Festiwal Flisacka binduga

16-17.09 - Historia Viva  Viva Magnus

23-24.09 - Historia Viva Na książęcym szlaku, czyli mazowiecki dwór książęcy w podróży

 

MAJÓWKA na Zamku - Żywa historia średniowiecza 

Średniowiecze to nie tylko wielka polityka, bitwy i walka. To także całe bogactwo kultury materialnej i społecznej, to, co uczeni nazywają historią życia codziennego.

W długi weekend majowy chcemy was zabrać do czasów średniowiecza na wspólną zabawę. Podejrzymy, jak mogło wyglądać ówczesne życie na Mazowszu.

 

Piknik historyczny "Kasa, karabin, mróz i kurz w powstańczym obozie 1863" 

Powstanie Styczniowe nie ominęło Ziemi Czerskiej. Potyczki powstańczych oddziałów miały miejsce pod Górą Kalwarią i w lasach chojnowskich, gdzieś w okolicy znajdowały się ich obozy. Na zamku będzie można zobaczyć rekonstrukcję obozu powstańczego z dwoma namiotami, paleniskami, kozłami z karabinami i kosami, a także wystawę oryginalnych militariów z czasów Powstania Styczniowego.

 

Wiek złoty versus wiek wojny 

To kolejne spotkanie z wiekiem XVI i XVII, czyli konfrontacja tych dwóch epok zatytułowana „Wiek Złoty versus Wiek Wojny”. W wiek złoty (XVI) wprowadzą nas rekonstruktorki poprzez świat mody i strojów, zdradzą tajniki kobiecego dworu. Jak się ubierano, jaką wykonywano misternie zdobione stroje, jakich technik tkackich używano? Dla kontrastu żołnierz będzie prezentował sekrety zbrojowni z XVII wieku, opowie o muszkiecie i innych typach broni.

 

Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy

W średniowieczu, podobnie jak dziś, ludzie nie tylko pracowali lub walczyli, ale także uczyli się, odpoczywali, wymyślali różne gry i zabawy. Na zamku będzie je można poznać i wziąć w nich udział. Powstanie namiot rycerski ze sprzętem obozowym i strojami, które pomogą nam przenieść się w czasy średniowiecza. Będzie można przymierzyć stroje i porozmawiać o ewolucji mody, obyczajów i ludzkiej mentalności. 

Słuchacze Szkoły Rycerskiej (wiek i płeć nie mają tu znaczenia) dowiedzą się, czym prócz urodzenia musiał wykazać się rycerz? Jak długo trwała i jak mozolna była droga do uroczystego pasowania? Czym był hołd lenny, co to znaczyło być wasalem a co seniorem? Jak to było z damami serca, księżniczkami i białymi końmi? Dlaczego czasem mówimy o wojach, a czasem o rycerzach? Co miała wspólnego wojaczka z wielkim handlem?

 

Szwedzi na zamku

Zamek w Czersku opanują Szwedzi. Scenariusz pikniku nawiązuje do jednego z mroczniejszych momentów historii czerskiej warowni.

Widowisku towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji: zaciąg do regimentów, pokazy musztry muszkieterów oraz konne w wykonaniu szwedzkiej rajtarii, popisy szablowe, a dla gawiedzi turniej łuczniczy, nauka tańców dawnych i szermierki.

 

Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego  (XIV w.) – czyli ciekawostki z życia czerskich strażników grodowych. Rycerz Miecław ze Smogorzewa herbu Łabędź był w II połowie XIV wieku starostą czerskim. Jak żyli strażnicy Czerska pełniąc służbę i poza nią? Rycerz i strażnicy grodowi z Hufca Kasztelanii Czerskiej odpowiedzą na te i inne pytania. Ponadto powstanie mennica, różne stoiska i kramy.

 

Viva Magnus, Viva Ludus sięgamy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. Walka i życie codzienne, rycerskie ćwiczenia i zabawa.


Viva Sarmatia  (XVII w. ) – Złoty okres szlacheckiej Rzeczypospolitej! Będzie można zajrzeć do sarmackiej kuchni, usłyszeć świst szabli, a nawet stracić głowę dla mistrza małodobrego. Przybywając na zamek nie przeoczą Państwo obozowiska, zastawionego stołu i dumnej szlachty a także wziąć udział w biegu królowej Bony.

 

Piknik historyczny "Archeologiczne zagadki Mazowsza - łowcy reniferów, hutnicy i wojownicy, zagadkowe tabliczki i grób z Czerską  w Czersku i najbliższej jego okolicy wielokrotnie prowadzono prace archeologiczne. Na czym polega praca archeologa i jakie są rezultaty jego badań? Na zamku będzie można zobaczyć rekonstrukcję obozowiska archeologicznego, np. stoisko z nowoczesnymi narzędziami pracy archeologów (antena Gps RTK, niwelator, georadar, wykrywacze metalu, mobilna piaskownica), stoisko – pracownia badań i konserwacji (wyklejanie ceramiki, pobieranie próbek do badań z badanych stanowisk).

 

Viva Magnus – Sięgamy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. Walka i życie codzienne, rycerskie ćwiczenia i zabawa.

 

Vae Victis, czyli Renesans na zamku w Czersku (XVI w.)    Jest czerwiec roku pańskiego 1495. Książę Janusz II Płocki umiera w tajemniczych okolicznościach. By ziemie płockie nie wpadły w chciwe ręce króla Polski Jana Olbrachta, Konrad III Rudy zbiera wojsko i rusz na Płock, aby potwierdzić swe prawa do władania Mazowszem jako prawowity dziedzic z rodu Piastów...  Będą stoiska na których wysłuchać będzie można opowieści, zbrojownia, gdzie będzie można zobaczyć i przymierzyć uzbrojenie wprost z renesansu. Będzie musztra oraz nauka robienia świec. 

 

Jadą goście czyli Irlandczycy i Szkoci w I Rzeczpospolitej  skąd się wzięli Irlandczycy i Szkoci w XVI-wiecznej Polsce? Jakie były przyczyny ich emigracji? Jak wyglądało ich życie w Polsce? O tym wszystkim opowiedzą rekonstruktorzy ze Świty starosty Daniłowicza. Będzie można zobaczyć militaria, sprzęty, ubiory oraz monety i kopie starodruków z XVI w. W programie warsztaty pasmanteryjne; będzie można samodzielnie wykonać guzik i szamerunek.

 

Viva Medievalis  średniowiecze trwające tysiąc lat, to epoka nie tak mroczna, jak mogłoby się wydawać. Na przestrzeni tak długiego czasu zachodziło wiele zmian. Widać to w modzie, wojskowości, technologii, czy diecie. Wraz z rekonstruktorami z Kuźni Borzywoj przybliżymy Państwu namiastkę tego, jak kształtowało się średniowieczne społeczeństwo, uzbrojenie oraz jak mogło wyglądać życie codzienne. Będą gry plebejskie, turniej miecza, bieg dam.

 

Viva Ignis, czyli w ogniu historii  Ogień od tysięcy lat fascynuje, hipnotyzuje i przyciąga, a jednocześnie stanowi jedną z podstaw naszego przetrwania. A któż może o tym wiedzieć lepiej niż rekonstruktorzy z Kuźni Borzywoja? Dzięki nim będzie można dowiedzieć się, jak onegdaj rozpalano ogień, które dawne rzemiosła wykorzystywały go w swej pracy, a także jakie były (i są) przesądy związane z tym mistycznym żywiołem. Bez wątpienia będzie gorąco!

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"