Zapraszamy na cykl weekendowych spotkań z „żywą” historią, podczas których gospodarzami na zamku będą rekonstruktorzy. Poszczególne weekendy od maja do końca września będą poświęcone prezentacji konkretnych epok - od wczesnego średniowiecza (IX w.) po Sarmacje (XVII w.).
Rekonstruktorzy będą przeprowadzać prezentacje, zajęcia edukacyjne i warsztaty dla turystów dotyczące realiów życia codziennego, zajęć i obyczajów ludzi z różnych stanów. Zapraszamy do zamkowego „żywego muzeum” już od Majówki.
KALENDARZ WYDARZEŃ
MAJ
29.04-3.05 - MAJÓWKA na Zamku – Żywa historia średniowiecza
8-9.05 - Historia Viva – Piknik historyczny "Kosa, karabin, mróz i kurz w powstańczym obozie 1863"
13-14.05 - Historia Viva – Wiek złoty versus Wiek wojny
20-21.05 - Historia Viva – Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy
27-28.05 - Historia Viva – Szwedzi na zamku
CZERWIEC
3-4.06 - Historia Viva – Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego
10-11.06 - Historia Viva – Viva Magnus, Viva Ludus
- Weekend Dobrego Piwa na Zamku w Czersku
17-18.06 - Historia Viva – Viva Sarmatia
24-25.06 - NOC KUPAŁY (IX-XI w.)
LIPIEC
1-2.07 - Historia Viva – Piknik historyczny "Archeologiczne zagadki Mazowsza - łowcy reniferów, hutnicy i wojownicy, zagadkowe tabliczki i grób z Czerska"
2.07 - JazZamek Czersk – Walk Away / Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Tomasz Grabowy
8-9.07 - Historia Viva – Viva Magnus
9.07 - JazZamek Czersk – Krzysztof Herdzin Quartet / Krzysztof Herdzin, Marek Podkowa, Robert Kubiszyn, Cezary Konrad
15-16.07 - Historia Viva – Vae Victis (XVI w.)
16.07 - JazZamek Czersk – Krzysztof Ścierański New Quartet / Krzysztof Ścierański, Michał Kobojek, Przemek Kuczyński, Zbigniew Jakubek
22-23.07 - Historia Viva – Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy
23.07 - JazZamek Czersk – Wojtek Pilichowski Quartet
29-30.07 - Historia Viva – Jadą goście - czyli Irlandczycy i Szkoci w I Rzeczpospolitej
30.07 - JazZamek Czersk – Drifter Live / Beata Przybytek, Wojciech Myrczek, Marek Raduli, Michał Kapczuk, Daniel Soltis, Bernard Maseli
SIERPIEŃ
5-6.08 - Historia Viva – Viva Medievalis
12.08 - Noc spadających gwiazd
13-15.08 - Historia Viva –Piknik archeologiczny
19-20.08 - Historia Viva – Złoty wiek versus wiek wojny
26-27.08 - Historia Viva – Śladami Braci dobrzyńskich
WRZESIEŃ
2-3.09 - Historia Viva – Viva Ignis
9-10.09 - Historia Viva – Kobiety w czasach Piastów
16.09 - XXVI Europejskie Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku - Festiwal Flisacka binduga
16-17.09 - Historia Viva – Viva Magnus
23-24.09 - Historia Viva – Na książęcym szlaku, czyli mazowiecki dwór książęcy w podróży
MAJÓWKA na Zamku - Żywa historia średniowiecza
Średniowiecze to nie tylko wielka polityka, bitwy i walka. To także całe bogactwo kultury materialnej i społecznej, to, co uczeni nazywają historią życia codziennego.
W długi weekend majowy chcemy was zabrać do czasów średniowiecza na wspólną zabawę. Podejrzymy, jak mogło wyglądać ówczesne życie na Mazowszu.
Piknik historyczny "Kasa, karabin, mróz i kurz w powstańczym obozie 1863"
Powstanie Styczniowe nie ominęło Ziemi Czerskiej. Potyczki powstańczych oddziałów miały miejsce pod Górą Kalwarią i w lasach chojnowskich, gdzieś w okolicy znajdowały się ich obozy. Na zamku będzie można zobaczyć rekonstrukcję obozu powstańczego z dwoma namiotami, paleniskami, kozłami z karabinami i kosami, a także wystawę oryginalnych militariów z czasów Powstania Styczniowego.
Wiek złoty versus wiek wojny
To kolejne spotkanie z wiekiem XVI i XVII, czyli konfrontacja tych dwóch epok zatytułowana „Wiek Złoty versus Wiek Wojny”. W wiek złoty (XVI) wprowadzą nas rekonstruktorki poprzez świat mody i strojów, zdradzą tajniki kobiecego dworu. Jak się ubierano, jaką wykonywano misternie zdobione stroje, jakich technik tkackich używano? Dla kontrastu żołnierz będzie prezentował sekrety zbrojowni z XVII wieku, opowie o muszkiecie i innych typach broni.
Średniowiecze na wesoło. Czasy nie tylko rycerzy
W średniowieczu, podobnie jak dziś, ludzie nie tylko pracowali lub walczyli, ale także uczyli się, odpoczywali, wymyślali różne gry i zabawy. Na zamku będzie je można poznać i wziąć w nich udział. Powstanie namiot rycerski ze sprzętem obozowym i strojami, które pomogą nam przenieść się w czasy średniowiecza. Będzie można przymierzyć stroje i porozmawiać o ewolucji mody, obyczajów i ludzkiej mentalności.
Słuchacze Szkoły Rycerskiej (wiek i płeć nie mają tu znaczenia) dowiedzą się, czym prócz urodzenia musiał wykazać się rycerz? Jak długo trwała i jak mozolna była droga do uroczystego pasowania? Czym był hołd lenny, co to znaczyło być wasalem a co seniorem? Jak to było z damami serca, księżniczkami i białymi końmi? Dlaczego czasem mówimy o wojach, a czasem o rycerzach? Co miała wspólnego wojaczka z wielkim handlem?
Szwedzi na zamku
Zamek w Czersku opanują Szwedzi. Scenariusz pikniku nawiązuje do jednego z mroczniejszych momentów historii czerskiej warowni.
Widowisku towarzyszyć będzie mnóstwo atrakcji: zaciąg do regimentów, pokazy musztry muszkieterów oraz konne w wykonaniu szwedzkiej rajtarii, popisy szablowe, a dla gawiedzi turniej łuczniczy, nauka tańców dawnych i szermierki.
Poczet rycerza Miecława, starosty czerskiego (XIV w.) – czyli ciekawostki z życia czerskich strażników grodowych. Rycerz Miecław ze Smogorzewa herbu Łabędź był w II połowie XIV wieku starostą czerskim. Jak żyli strażnicy Czerska pełniąc służbę i poza nią? Rycerz i strażnicy grodowi z Hufca Kasztelanii Czerskiej odpowiedzą na te i inne pytania. Ponadto powstanie mennica, różne stoiska i kramy.
Viva Magnus, Viva Ludus – sięgamy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. Walka i życie codzienne, rycerskie ćwiczenia i zabawa.
Viva Sarmatia (XVII w. ) – Złoty okres szlacheckiej Rzeczypospolitej! Będzie można zajrzeć do sarmackiej kuchni, usłyszeć świst szabli, a nawet stracić głowę dla mistrza małodobrego. Przybywając na zamek nie przeoczą Państwo obozowiska, zastawionego stołu i dumnej szlachty a także wziąć udział w biegu królowej Bony.
Piknik historyczny "Archeologiczne zagadki Mazowsza - łowcy reniferów, hutnicy i wojownicy, zagadkowe tabliczki i grób z Czerską – w Czersku i najbliższej jego okolicy wielokrotnie prowadzono prace archeologiczne. Na czym polega praca archeologa i jakie są rezultaty jego badań? Na zamku będzie można zobaczyć rekonstrukcję obozowiska archeologicznego, np. stoisko z nowoczesnymi narzędziami pracy archeologów (antena Gps RTK, niwelator, georadar, wykrywacze metalu, mobilna piaskownica), stoisko – pracownia badań i konserwacji (wyklejanie ceramiki, pobieranie próbek do badań z badanych stanowisk).
Viva Magnus – Sięgamy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. Walka i życie codzienne, rycerskie ćwiczenia i zabawa.
Vae Victis, czyli Renesans na zamku w Czersku (XVI w.) – Jest czerwiec roku pańskiego 1495. Książę Janusz II Płocki umiera w tajemniczych okolicznościach. By ziemie płockie nie wpadły w chciwe ręce króla Polski Jana Olbrachta, Konrad III Rudy zbiera wojsko i rusz na Płock, aby potwierdzić swe prawa do władania Mazowszem jako prawowity dziedzic z rodu Piastów... Będą stoiska na których wysłuchać będzie można opowieści, zbrojownia, gdzie będzie można zobaczyć i przymierzyć uzbrojenie wprost z renesansu. Będzie musztra oraz nauka robienia świec.
Jadą goście czyli Irlandczycy i Szkoci w I Rzeczpospolitej – skąd się wzięli Irlandczycy i Szkoci w XVI-wiecznej Polsce? Jakie były przyczyny ich emigracji? Jak wyglądało ich życie w Polsce? O tym wszystkim opowiedzą rekonstruktorzy ze Świty starosty Daniłowicza. Będzie można zobaczyć militaria, sprzęty, ubiory oraz monety i kopie starodruków z XVI w. W programie warsztaty pasmanteryjne; będzie można samodzielnie wykonać guzik i szamerunek.
Viva Medievalis – średniowiecze trwające tysiąc lat, to epoka nie tak mroczna, jak mogłoby się wydawać. Na przestrzeni tak długiego czasu zachodziło wiele zmian. Widać to w modzie, wojskowości, technologii, czy diecie. Wraz z rekonstruktorami z Kuźni Borzywoj przybliżymy Państwu namiastkę tego, jak kształtowało się średniowieczne społeczeństwo, uzbrojenie oraz jak mogło wyglądać życie codzienne. Będą gry plebejskie, turniej miecza, bieg dam.
Viva Ignis, czyli w ogniu historii – Ogień od tysięcy lat fascynuje, hipnotyzuje i przyciąga, a jednocześnie stanowi jedną z podstaw naszego przetrwania. A któż może o tym wiedzieć lepiej niż rekonstruktorzy z Kuźni Borzywoja? Dzięki nim będzie można dowiedzieć się, jak onegdaj rozpalano ogień, które dawne rzemiosła wykorzystywały go w swej pracy, a także jakie były (i są) przesądy związane z tym mistycznym żywiołem. Bez wątpienia będzie gorąco!
Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu "Kultura w sieci"