W sierpniu na zamku po raz drugi zagości jazz w najróżniejszych odsłonach. Wystąpią najzdolniejsi artyści młodego pokolenia – MONIKA BORZYM i KRZYSZTOF DYS, a także ci o mocno już ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym – WOJCIECH GOGOLEWSKI TRIO oraz zwycięzcy plebiscytu Jazz Top 2019 magazynu Jazz Forum w kategoriach Wokalistka i Gitarzysta Roku – DOROTA MIŚKIEWICZ & MAREK NAPIÓRKOWSKI. Światowe przeboje muzyki jazzowej wybrzmią również w wykonaniu lokalnego zespołu AIR BAND.
Serdecznie zapraszamy.
-------------------------------
8 sierpnia, niedziela, godz. 17.00
"MONIKA BORZYM ŚPIEWA STARE PIOSENKI"
Urzekające i wciąż świeże melodie autorstwa m.in. Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego z nieśmiertelnymi tekstami Juliana Tuwima i Mariana Hemara.
Monika Borzym i Krzysztof Dys obudzili te piękne piosenki i tchnęli w nie nowe życie nie burząc artystycznych zamysłów autorów oryginałów.
Na koncercie można będzie usłyszeć m.in: „Pokoik na Hożej”, „Bezsenna noc”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, "Moja Warszawo", „Na pierwszy znak”, „Nikt tylko Ty", „Może tak, może nie” oraz piosenkę specjalnie napisaną dla Moniki przez Artura Andrusa i Łukasza Borowieckiego "TAKIE CIAŁO".
Monika Borzym, jedna z najzdolniejszych artystek jazzowych młodego pokolenia. Ma na swoim koncie pięć solowych albumów. Pierwsze dwie płyty "Girl Talk" i "My Place" (dziś mają status platynowych) nagrała w Stanach przy współpracy z tuzami światowego jazzu m.in. Johnem Scofieldem, Mitchellem Longiem. W 2016 roku ukazał się album z autorskimi interpretacjami piosenek Joni Mitchell "Back To The Garden", rok później "Jestem Przestrzeń" z poezją Anny Świrszczyńskiej, a w 2018 roku płyta z utworami Thoma Yorka i Johna Greenwooda - "RADIOHEDONISTYCZNIE".
Krzysztof Dys, polski pianista, improwizator. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Zdobywa prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej, jak i jazzowej. Jest członkiem wielu znakomitych artystycznych składów reprezentujących polską muzykę jazzową na lokalnym rynku oraz na całym świecie: m.in, Adam Bałdych Quartet, trio LAM, quartet SOUNDCHECK.
-------------------------------
15 sierpnia, godz. 17.00
AIR BAND
„Jazz i nie jazz” w wykonaniu górnokalwaryjskiego zespołu Air Band. W repertuarze przeboje muzyki jazzowej i rozrywkowej, m.in. utwory takich wykonawców jak: Queen, Tina Turner, Kenny G, Toto, Bruno Mars, Christina Aguilera czy Camila Cabello.
-------------------------------
22 sierpnia, godz. 17.00
WOJCIECH GOGOLEWSKI TRIO “Skaldowie na jazzowo. Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego”
Trzech znakomitych muzyków wykona m.in. takie utwory jak „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza” czy „Kulig”. Projekt „Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego” jest hołdem oddanym najciekawszej i, zdaniem Gogolewskiego, najlepszej polskiej grupie rockowej późnych lat 60-tych i 70-tych. Bazując na niewyczerpanych źródłach pomysłów Andrzeja Zielińskiego muzycy dokonali transkrypcji piosenek Skaldów na trio jazzowe.
Do projektu Wojciech Gogolewski zaprosił wybitnych muzyków, którzy zrealizowali swoje zadania z największą rzetelnością, feelingiem i kulturą. Adam Lewandowski jest perkusistą, któremu znaczenie słowa „time” jakby wszczepiono pod skórę, a Paweł Pańta to wspaniały muzyk, improwizator i melodyk.
Wojciech Gogolewski jest znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą i Anną Osmakowicz. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin – pragnienie miłości”.
Adam Lewandowski gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym dla CBS Records nagrał w Grecji płytę „Plaka Nights” oraz wystąpił m.in. podczas festiwalu Jazz Jamboree w 1983 roku przed Milesem Davisem. Współpracował z Trio Janusza Strobla, Trio Włodka Pawlika, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim. Współtworzył pierwszą polską stację radiową grającą muzykę jazzową – Radio Jazz. Nagrywał muzykę do wielu filmów, m.in. kompozycje Krzesimira Dębskiego czy muzykę Włodka Pawlika do filmu „Wrony”.
Paweł Pańta jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska i wieloma innymi. Obecnie gra w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. W 2001 roku rozpoczyna najważniejszy etap muzycznej kariery – współpracę z Włodek Pawlik Trio – z którym nagrał kilka albumów. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album „Night in Calisia”.
-------------------------------
29 sierpnia, godz. 17.00
Dorota Miśkiewicz&Marek Napiórkowski
Niezwykła fuzja muzycznych osobowości. Unikatowy koncert jednej z najciekawszych polskich wokalistek oraz numeru jeden polskiej gitary. Koncert, który pokazuje, jak wiele może się dziać na scenie i w dźwiękach przy użyciu dwóch instrumentów: gitary i głosu! W programie: najbardziej znane piosenki z solowych płyt Doroty Miśkiewicz oraz standardy jazzowe w zaskakujących interpretacjach.
Dorota Miśkiewicz. Od kilku lat rokrocznie wybierana jest Najlepszą Wokalistką Roku wg rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne" bezprecedensowego projektu PIANO.PL, za który została nominowana do nagrody Fryderyki w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki. Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z: Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta Caminho, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Wydała osiem autorskich płyt - w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce 22 marca 2021 r.
Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę - trzynastokrotnie nominowany, a w 2019 uhonorowany statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za płytę „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki2018 za album „WAW-NYC”, przyznawanej przez Program III Polskiego Radia. Wyróżniony za muzykę do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej podczas 48. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów2019. Realizuje się także jako kompozytor muzyki teatralnej. Gospodarz audycji "Napiór w eterze" na antenie Radia Nowy Świat. W latach 2017-2020 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste" w Chilli Zet. Od 2017 roku wykładowca w klasie gitary jazzowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na jego solowych płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk. Spośród muzyków, z którymi grał i nagrywał, warto wymienić takie postaci, jak: Tomasz Stańko, Adam Holzman, Marcus Miller, Hadrien Feraud, Sugar Blue, Henryk Miśkiewicz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także Pat Metheny, Richard Bona, Ivan Lins, Dhafer Youssef, Gonzalo Rubalcaba. Koncertował w Japonii, USA, Meksyku, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Chinach, Rosji i większości krajów Europy
O R G A N I Z A T O R:
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Zamek Czersk, Gmina Góra Kalwaria
P A T R O N I M E D I A L N I:
Radio dla Ciebie, Przegląd Piaseczyński, gorakalwaria.net, piasecznonews.pl, naszepiaseczno.pl, namazowszu.pl
------------------------
Wejście na zamek od godz. 16.00
20 zł bilet normalny
5 zł bilet ulgowy (dzieci i młodzież szkolna, emeryci)