W niedzielę 15 września zapraszamy na Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku na XXVII Europejskie Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia.
Zapraszamy Was w podróż po tradycjach i kulturach nadrzecznych.
Na festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach haftu lasowiackiego i wycinanki lasowiackiej poprowadzonych przez mistrzynię Anitę Rybę i Renata Sendrowicz oraz warsztacie haftu urzeckiego, który poprowadzą depozytariuszki Marianna Król i Grażyna Leśniak.
W strefie smaków odkrywać będziemy potrawy z Urzecza. Spróbujemy produktów z miejscowych pasiek, sadów czy gospodarstw rolnych, przygotowanych przez panie z miejscowych Kół Gospodarstw Wiejskich.
Wydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka znad Wisły i góralska. Wystąpią zespoły ludowe z Urzecza URZECZEni i Wyczółki z Mazowsza. Całość muzyczną klamrą połączy koncert kapeli góralskiej Tekli Klebetnicy.
Ponadto swoje wyroby przedstawią twórcy ludowi i producenci lokalnych przysmaków, będą animacje dla dzieci inspirowane Urzeczem a także warsztaty taneczne.
Na zamkowym dziedzińcu rozstawią swoje stoiska:
Nadwiślańska Binduga (Stowarzyszenie Binduga z Cieciszewa i Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza z Piaseczna)
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku
Producenci regionalni: Księżycowa Pasieka z Wólki Dworskiej, Soki Dolina Czerska, Cydr Czerski Agropol Potycz, wędliny z Karczewa
Ryszard Rawski – stare odmiany drzew owocowych
Rzemieślnicy
Rękodzielnicy artystyczni: Eugeniusz Węgiełek, Andrzej Graczyk, Adam Kowalczyk, Marek Łukasik
Koło Gospodyń Wiejskich Dwórki Królowej Bony
Koło Gospodyń Wiejskich Cudawianki z Machcina
Karczma zamkowa u Andrzeja i Ani
W wieży bramnej będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną autorstwa Justyny Kamińskiej. Sesja została wykonana z okazji 10-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "URZECZEni" w Coniewie, dzięki uprzejmości gospodarzy ośrodka agroturystycznego "Nad drzewami".
PROGRAM WYDARZENIA:
🕰️ 10.00 spacer z przewodnikiem po zamku i po historycznym Czersku (zbiórka przy kasie zamkowej, godz. 10.00)
12.00 hejnał Czerska z wieży bramnej, powitanie
12.20 koncert zespołu URZECZEni z Czerska
13.15 koncert zespołu Wyczółki
🕰️ 16.00 koncert kapeli Tekla Klebetnica
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
✅ Spacer po zamku i wokół niego. Zbiórka o godz. 10.00 przed wejściem na Zamek Książąt Mazowieckich. Przewodnikami będą członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku: Joanna Zwolińska i Piotr Rytko. Uczestnicy spaceru będą odkrywali ciekawostki związane z dawnym czerskim grodem i zamkiem zlokalizowanym nad Wisłą. Dowiedzą się m.in. o czerskim archidiakonacie, największym skarbie odkrytym w Czersku i wywernie żyjącej tu niegdyś. Jeśli sił starczy to dotrą do dawnego starorzecza Wisły, czyli Jeziora Czerskiego, będą poszukiwali śladów przystani rzecznej, do której dawniej cumowały drewniane łodzie dopływające pod zamek. Uczestnicy dowiedzą się także za co pili Łurzycoki, co jadali i jakimi strojami się wyróżniali. Podczas spaceru dotrą także do miejsca znanego jako Księża Góra, dowiedzą się od czego pochodzi nazwa Czersk i ile browarów warzyło czerskie piwo. Spacer odbędzie się w ramach projektu związanego z wydaniem przewodnika "Spacerownik po Czersku".
✅ W ramach projektu „Połączeni koleją” odbędą się przejazdy zabytkowym autobusem marki Autosan dawną trasą grójecko-piaseczyńskiej kolejki wąskotorowej. Przejazd autobusem w obie strony jest bezpłatny. ROZKŁAD JAZDY :
Odjazdy z Piaseczna (Piaseczno Urząd Miasta 02): 11:30, 12:50, 14:35, 16:20, 19:00
Odjazdy z Czerska (Czersk Zamek 02): 12:05, 13:50, 15:35, 17:05
Na trasie obowiązują przystanki na żądanie: Żabieniec Polna, Pilawa, Baniocha Centrum, Kąty, Góra Kalwaria Adamowicza, Góra Kalwaria Osiedle, Góra Kalwaria Rynek, Czersk Zamek.
✅ Komes Magnus i smok z Czerska - to spotkanie z rekonstruktorami historycznymi w ramach projektu Historia Viva. Wspólnie sięgniemy w głąb dziejów, do początku czerskiego grodu, którego założycielem był prawdopodobnie Magnus, angielski królewicz. To pasjonująca historia wciąż pełna tajemnic, ze smokiem na czele. SZCZEGÓŁY
Podczas XXVII Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniu 15.09 wstęp na zamek jest bezpłatny!
Zmotoryzowani swoją auta będą mogli zostawić na dwóch bezpłatnych parkingach, zaznaczonych na mapie poniżej.
Do zobaczenia w Czersku!
Organizatorzy:
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii oraz Stowarzyszenie Binduga
Partnerzy:
Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza, Centrum Kultury w Piasecznie, Piaseczyńsko Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Mazovia Bank Góra Kalwaria, Powiat Piaseczyński, Gmina Góra Kalwaria, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Czersku.
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
_______________________
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy na zamku? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie.
Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.
Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu "Kultura w sieci"