2021

2021

30 lipca 2022

3-4.09 Viva Sarmatia!

"Historia viva" to cykl spotkań z rekonstruktorami prezentującymi życie codzienne w poszczególnych epokach. W weekend 27 i 28 sierpnia będzie dla Państwa Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kuźnia Borzywoj. Będzie można zajrzeć do sarmackiej kuchni, usłyszeć świst szabli, a nawet stracić głowę dla mistrza małodobrego. Przybywając na zamek nie przeoczą Państwo obozowiska, zastawionego stołu i dumnej szlachty.

 

 

 

Harmonogram:

 

Sobota:
10.30 – Rozpoczęcie dnia i powitanie przybyłych Gości
11.00 – Sarmaci od kuchni – gawęda o dawnej diecie
12.30 – Mistrz małodobry – o katowskiej profesji
15.00 – Turniej szabli GO-NOW dla młodzieży
17.30 – Pokaz broni czarnoprochowej
18.00 – Salwa i zakończenie dnia.


Niedziela:
10.30 – Rozpoczęcie dnia i powitanie przybyłych Gości
12.00 – Sarmaci od kuchni – gawęda o dawnej diecie
13.00 – Turniej szabli GO-NOW dla młodzieży
14.30 – Pokaz broni czarnoprochowej
15.00 – Salwa i zakończenie weekendu. 

 

 

Stanowiska:


- Diorama obozowiska - nic tak nie przemawia do wyobraźni jak zobaczenie na własne oczy choć wycinka przeszłości w ożywionej formie. Na tle namiotów i obozowych utensyliów dziać się będzie większość naszych atrakcji.

- Przy sarmackim stole – doskonała okazja, by poznać sarmackie zwyczaje dosłownie od kuchni. Wraz z Gośćmi poznamy zwyczaje żywieniowe, jadłospis, a także kulturę zachowania przy stole w czasach świetności Pierwszej Rzeczypospolitej

 

- Stanowisko katowskie – Mistrz, dla którego można stracić głowę, przybliży tajniki swojej (nie tylko) mrocznej profesji. Poza oczywistymi obowiązkami kata, omówimy te mniej znane, związane z medycyną, czy utrzymaniem miasta w czystości.

- Dawne gry i zabawy – zwiedzający będą mogli stanąć w szranki na polu szachownicy, spróbować zapolować na planszowego lisa lub rzucić kośćmi o łut szczęścia.

 

 

 

Bilety 17/12 zł

 

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"