Przy trzasku płomieni i pod snopami iskier – tak właśnie tworzyły się historie i legendy.
Wielu z nas ogień kojarzy się z nieokiełznanym żywiołem destrukcji, innym zaś przywodzi na myśl bezpieczeństwo i zdolność tworzenia... Nasi przodkowie również musieli mieć podobne przemyślenia – wszak ogień był gwarantem przetrwania, a jednocześnie mógł zniszczyć dobytek całego życia. Nie mogli obyć się bez niego również rzemieślnicy, a płomień nieodparcie związany był z mistyczną częścią egzystencji.
Jak na przestrzeni dziejów używano ognia? Do czego był niezbędny, a gdzie działał destrukcyjnie? Co było potrzebne do wykrzesania iskry i rozpalenia płomienia? Jakie rzemiosła były nierozłącznie z ogniem związane? A także jakie przesądy go dotyczyły? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Państwu rekonstruktorzy z grupy Kuźnia Borzywoj!
Zaprezentują trudy kowalskiego rzemiosła, utensylia i ogniste aspekty dawnych kuchennych zmagań. Zmielą mąkę i wypieką chleb, a także zadymią ze średniowiecznej rusznicy!
Odważni zwiedzający przymierzą elementy rycerskiego ekwipunku oraz spróbują swoich sił w krzesaniu ognia krzesiwem!
W ten weekend nie może Państwa zabraknąć na zamku w Czersku!
👛 W trakcie wydarzenia obowiązują bilety wstępu na zamek. Do kupienia w kasie oraz onlinie na biletyna.pl/czersk
👶Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo a np. rowerzyści mają prawo do biletów ulgowych 🚴♂️
💳 Posiadacze karty Mieszkańca gminy Góra Kalwaria „Moja Dobra Karta” dokonując zakupu – otrzymają zniżkę w wysokości 20% (rabat tylko przy zakupie biletu w kasie zamkowej).
Pełny cennik na zamekczersk.pl w zakładce oferta.
🗓️ Chcesz poznać KALENDARZ pozostałych wydarzeń na zamku w 2026 roku? Zajrzyj na stronę: https://zamekczersk.pl/wydarzenia
Do zobaczenia w Czersku!
………………
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami na zamku 🏰? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie.
Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku i Instagramie, tam zawsze są świeże informacje o naszych wydarzeniach.
Do zobaczenia w Czersku!
Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury
w ramach Programu "Kultura w sieci"