2021

2021

15 lipca 2023

JazZamek Czersk - Fusion

W lipcu dziedziniec zamku w Czersku stał się koncertowym sercem południowego Mazowsza. W ramach IV edycji JazZamek Czersk na zamkowej scenie w każdą niedzielę lipca gościmy najlepszych polskich jazzowych wykonawców. W tym roku dominuje styl fusion.

 

Wystąpią dla Was:

02.07 – WALK AWAY

09.07 – Krzysztof Herdzin Quartet

16.07 – Krzysztof Ścierański New Quartet

23.07 – Wojciech Pilichowski Quartet

30.07 – Drifter Live

——–

Wydarzeniem otwierającym tegoroczną edycję JazZamek będzie koncert  WALK AWAY .To jedyna polska formacja jazzu nowoczesnego, która przez ponad trzy dekady obecna jest na muzycznym rynku. Nagrali kilkanaście płyt, współpracowali z najlepszymi – od Urszuli Dudziak po Mike’a Sterna i Billa Evansa, a w ankiecie Jazz Top 2015 zostali uznany za najlepszy w Polsce zespół elektryczny. Ważnym epizodem w historii zespołu był udział (jako suport) w trasie koncertowej Milesa Davisa w Niemczech w 1990 roku. Ich album „F/X” z udziałem wybitnych muzyków (Mike Stern, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Urszula Dudziak) był nominowany do tytułu albumu jazzowego Fryderyki 1995.

 

——–

Druga niedziela lipca należeć będzie do grupy  KRZYSZTOF HERDZIN QUARTET. W Polsce niewielu jest artystów muzyków, mogących poszczycić się tak imponującym dorobkiem, jak Krzysztof Herdzin. Profesor doktor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, lider, dyrygent, producent i animator wydarzeń, obejmujących bez mała wszystkie gatunki muzyki. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim a także z muzykami zagranicznymi tej miary co Branford Marsalis, Maria Schneider, Richard Bona, Gil Goldstein, Gregoire Maret czy Vinnie Colaiuta.

 

——–

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI NEW QUARTET  zawładnie czerską sceną w kolejną, trzecią niedzielę lipca. Ten znakomity basista i gitarzysta, współpracował nie tylko z całą jazzową śmietanką, ale towarzyszył m.in. Markowi Grechucie, Wilkom, Edycie Bartosiewicz, Obywatelowi GC czy Krzakowi. Tym razem artysta zaprezentuje materiał stworzony wraz z jego New Quartet. To muzyka bliska fusion, w której odnajdziemy nawiązania do jazzu, etno – world music, a nawet hip hopu. Sam lider podkreśla, że styl grupy to wypadkowa muzycznych fascynacji członków zespołu.

 

——–

Legenda gitary basowej, jeden z najbardziej uznanych i cenionych basistów na świecie  WOJCIECH PILICHOWSKI QUARTET  dla czerskiej publiczności zagra przedostatni koncert w cyklu JazZamek Czersk. W świecie gitary basowej Pilichowski to człowiek-instytucja: solista i muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer i producent, ceniony organizator warsztatów muzycznych i pedagog. Jego grę można podziwiać na przeszło 120 albumach. Współpracował z tuzami polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Jest także wybitnym wykładowcą gitary basowej prowadzącym najbardziej prestiżowe spotkania edukacyjne w Polsce i za granicą. Pilichowski był trzykrotnie nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej. Przez czytelników magazynu „Gitara i Bas” siedmiokrotnie wybrany najlepszym polskim basistą, czterokrotny laureat nagrody Play Box – przyznawanej przez Polskie Rozgłośnie Radiowe.

 

——–

Wydarzeniem kończącym tegoroczną edycję JazZamku będzie występ grupy DRIFTER LIVE. Koncert będzie wersją sceniczną płyty Drifter, która ukazała się w 2021 roku w ekskluzywnej serii Polish Jazz Masters i zawiera większość jej materiału. Pomysłem na jej powstanie była chęć zrealizowania „idée fixe” lidera – Bernarda Maseli, czyli umieszczenia wciąż unikalnych instrumentów (t.j. wibrafon, marimba, kalimba, balafon) i kojarzonych prawie wyłącznie z muzyką klasyczną oraz akustycznym jazzem, w obszarach stylistycznych, w których ich obecność jest znikoma lub wręcz zerowa. Możemy się więc spodziewać muzyki kolorowej, różnorodnej a przy tym realizowanej przez absolutną czołówkę polskiej sceny muzyki jazzowej.

 

Harmonogram:

2 lipca, godz 16.00 

WALK AWAY

Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Tomasz Grabowy

 

9 lipca, godz. 16.00

KRZYSZTOF HERDZIN QUARTET

Krzysztof Herdzin – fortepian, Marek Podkowa – saksofon tenorowy, Robert Kubiszyn – kontrabas, gitara basowa, Cezary Konrad – perkusja

 

16 lipca, godz. 16.00

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI NEW QUARTET

Krzysztof Ścierański – gitara basowa, Michał Kobojek – saksofon, Przemek Kuczyński – perkusja, Jacek Szwaj - pianino

 

23 lipca, godz. 16.00

WOJCIECH PILICHOWSKI QUARTET

 

30 lipca, godz. 16.00

DRIFTER LIVE

Beata Przybytek i Wojciech Myrczek – śpiew, Marek Raduli – gitara elektryczna, Michał Kapczuk – bas elektryczny, kontrabas, Paweł Dobrowolski – zestaw perkusyjny, Bernard Maseli – wibrafon elektryczny, kalimba

 

 GDZIE: Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

 KIEDY: Każda niedziela lipca (od 2 do 30 lipca), godz. 16.00

 BILETY: W cenie 18/13 zł online lub w kasie zamkowej w dniu wydarzenia. 

 

Weź udział w wydarzeniu na Facebooku

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

—————————–

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które organizujemy? Zapisz się na nasz newsletter, a nic Cię nie ominie!

 

 

 

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"