2021

2021

16 kwietnia 2022

JazZamek Czersk - "Wielcy w jazzie"

Tegoroczna edycja JazZamek Czersk odbędzie się pod tytułem „Wielcy w jazzie”. W lipcowe, niedzielne popołudnia na zamkowej scenie będziemy gościć najlepszych polskich jazzowych wykonawców, którzy inspirację do swoich programów czerpali od wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej.

 

W niektórych kręgach za najbardziej jazzowego kompozytora uważa się Jana Sebastiana Bacha, niemniej najczęściej granym w świecie jazzu jest prawdopodobnie Chopin. Do twórczości tego kompozytora sięgnął również jeden z najwybitniejszych pianistów, kompozytorów i aranżerów Andrzej Jagodziński. Album Chopin Andrzeja Jagodzińskiego jest jedną z pierwszych jazzowych produkcji poświęconych twórczości Fryderyka Chopina w najnowszej historii naszej muzyki jazzowej. Później były kolejne Chopin once more i Chopin/Jagodziński Sonata b-moll. Nie dziwi zatem, że do artysty przylgnęło określenie „ambasador Chopina w wersji jazzowej". Legenda polskiej sceny jazzowej przedstawi Państwu swoją jazzową wersję utworów Fryderyka Chopina już 3 lipca.

 

Druga niedziela lipca należeć będzie do formacji Piotr Baron Quintet. Muzycy pod wodzą tego świetnego saksofonisty odwołali się do twórczości Stanisława Moniuszki. Piotr Baron w tym programie jest przede wszystkim jazzmanem i melodie kompozytora traktuje jako inspirację. Program jest inteligentny, kiedy trzeba dowcipny, ale zawsze wciągający pulsem i rytmem.

 

Silne i wyraziste wykonania Joanny Słowińskiej przy akompaniamencie zespołu Stanisław Słowiński Quartet stanowi najlepszą oprawę utworów Kolberga w jazzowej aranżacji, jaką można sobie wymarzyć. Program inspirowany jest polską muzyką tradycyjną, pieśniami ludowymi w dialogu z interpretacjami muzyków sceny jazzowej i improwizowanej.

 

Jazzowe trio Pańta-Borowski-Pańta to niesamowita mieszanka talentów. Zdobywca Grammy– kontrabasista Paweł Pańta, miłośnik big bandów – flecista jazzowy Ryszard Borowski oraz pianista młodego pokolenia Stanisław Pańta wystąpią z jazzową interpretacją cyklu pieśni Franza Schuberta pt. „Winterreise”. Improwizacje muzyków na temat dzieł tego austriackiego romantyka to istny pokaz zabawy formą i stylem.

 

Na zakończenie, 31 lipca, wystąpi ze swoim zespołem wirtuoz akordeonu Paweł Leszczyński z programem inspirowanym znakomitymi kompozytorami muzyki klasycznej. Muzyka programowa i jednocześnie niezwykle użytkowa zaprezentowana będzie przez nieograniczone możliwości polifonicznego  brzmienia akordeonu.

 

 

Harmonogram:

3 lipca, godz. 16.00

Andrzej Jagodziński Trio - Chopin/Jagodziński

 

10 lipca, godz. 16.00

Piotr Baron Quintet - Moniuszko/Baron

 

17 lipca, godz. 16.00

Joanna Słowińska i Stanisław Słowiński Quartet - Kolberg/Słowińscy

 

24 lipca, godz. 16.00

Winterreise Borowski/Pańta - Schubert/PBP

 

31 lipca, godz. 16.00

Wielcy w jazzie/Leszczyński

 

Obowiązują bilety wejścia na zamek 17/12 zł.
Bilety do kupienia na www.biletyna.pl oraz w kasie zamku.

Serdecznie zapraszamy

 

 

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"