2021

2021

10 maja 2022

PODRÓŻ PRZEZ WIEKI – CZERSK I GÓRA KALWARIA

Czersk – średniowieczny zamek wzniesiony na miejscu wcześniejszego grodu na skarpie ponad pradoliną Wisły, zwiedzanie zamku i opowieść o jego burzliwych dziejach od legendarnego Magnusa Haroldsona, poprzez dokonania Piastów mazowieckich, winnice królowej Bony, tragedię Potopu szwedzkiego, próby odbudowy w XVIII wieku aż po dzień dzisiejszy.

 

Góra Kalwaria – zwana też Górą, Nową Jerozolimą, Ger. Wędrówkę przez miasto rozpoczniemy od miejsca dziś nieistniejącego: kościoła p.w. Krzyża Świętego. Na cmentarzu parafialnym odwiedzimy m.in. grób Witolda Pyrkosza i Andrzeja Żuławskiego. Odwiedzimy kościół zwany Wieczernikiem oraz muzeum św. Ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela pierwszego polskiego zakonu męskiego i spowiednika Jana III Sobieskiego. Udamy się również do dawnego kościoła bernardynów oraz poznamy niezwykłą historię kaplicy św. Antoniego. Ponadto poszukamy śladów po Wolfie Messingu – urodzonym w Górze jasnowidzu oraz słynnym aktorze Adolfie Dymszy. Na zakończenie opowieść o chasydzkiej dynastii cadyków Alterów.

 

Zajęcia prowadzi Adrian Pogorzelski - rekonstruktor, doświadczony przewodnik i edukator, a jednocześnie archeolog zaangażowany w projekty badawcze m.in. na południowo-wschodnim Mazowszu.

 

Czas trwania: ok. 4 godz.
Cena podstawowa: 380 zł brutto + bilety wycieczkowe na zamek.

 

Istnieje możliwość zorganizowania ogniska z cateringiem (do ustalenia z organizatorem).  

 

Informacje i zapisy
Adrian Pogorzelski,
tel. 511 630 598, 512 918 752,
info@poludnik21.pl,
strona www.poludnik21.pl

 

 

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"