2021

2021

19 sierpnia 2021

18-19 września Europejskie Dni Dziedzictwa

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy w podróż po kulturze i kulinariach nadwiślańskiego Urzecza.W strefie smaków odkrywać będziemy potrawy Urzecza: sytochę, barszcz chrzanowo-buraczany, śliwiankę, siuforek, buraczniaki. Będzie można degustować produkty lokalne z miejscowych pasiek, sadów, browarów czy gospodarstw rolnychWydarzeniu będzie towarzyszyła muzyka znad Wisły i Dunajca, prezentowana przez zespoły z ziemi sądeckiej i Urzecza. Wystąpią zespół Podegrodzie oraz Piskorze. Całość muzyczną klamrą połączy koncert Kapeli ze wsi Warszawa, podczas którego gościnnie wystąpią Kapela Bursów i URZECZEni.

 

Regionalny Zespół Podegrodzie, zachwyca widzów barwnymi tańcami, muzyką i śpiewem. Jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej oraz piękna folkloru lachowskiego, w swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową.
 

Piskorze - nazwa zespołu nawiązuje do historii i lokalnej tradycji mieszkańców Łukówca, którzy w przeszłości w przepływającej w okolicy rzece Jagodziance i jej płytkich rozlewiskach łowili ryby, a zwłaszcza ryby o nazwie „piskorz”.  Zespół przypomina o przeszłości nie tylko nazwą, ale również ukazuje tradycję ludową w wykonywanych utworach muzycznych i tańcach regionalnych.

 

 Kapela ze Wsi Warszawa to najbardziej rozpoznawalny i utytułowany zespół prezentujący autorskie interpretacje starych mazowieckich pieśni i melodii. W tym roku zdobyła Fryderyka w kategorii Album roku – muzyka świata za album „Uwodzenie”. Istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. W instrumentarium kapeli słychać tradycyjne instrumenty: skrzypce, cymbały czy barabany, które na krążkach Kapeli brzmią wyjątkowo nowocześnie.
 

Kapela Bursów powstała w 1988 roku. Muzycy grają żywiołowe, porywające słuchaczy oberki, polki i mazurki. Często też współpracują z innymi zespołami. Podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobyli pierwszą nagrodę w kategorii folklor-kontynuacja.

 

 URZECZEni oficjalnie zawiązali się wiosną 2014 roku przy czerskim oddziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Ambicją zespołu jest wskrzeszenie tradycji mikroregionu etnograficznego, który historycznie rozciągał się nad Wisłą, pomiędzy ujściami Pilicy i Wilgi a Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą. Zespół odtwarza dawne zwyczaje, obrzędy, pieśni i tańce ziemi czerskiej. W repertuarze znajdziemy trzy kulturowe tradycje związane z regionem: mazowiecką, orylską (flisacką) i olęderska (dawnych osadników nadwiślańskich pochodzących z Fryzji, Kujaw i Pomorza).

--------

Organizatorzy: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Zamek Czersk, Gmina Góra Kalwaria, Centrum Kultury i Sportu w Karczewie

Partnerzy: Województwo Mazowieckie, Powiat Piaseczyński, Powiat Otwocki, Gmina Karczew, Gminna Biblioteka w Karczewie, Stowarzyszenie Binduga, Stowarzyszenie Odrodzenie Urzecza, TOnZ o/Czersk, Rok Rzeki Wisła

Patroni medialni: Przegląd Piaseczyński, Piasecznonews, gorakalwaria.net, naszepiaseczno.pl

--------

Koncert Kapeli ze wsi Warszawa będzie częścią cyklu Mazowieckiego Szlaku Tradycji, prowadzonego przez Departament Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.Współorganizatorzy cyklu koncertów: Województwo Mazowieckie, Mazowiecki Szlak Tradycji, Agencja Koncertowo-Wydawnicza Karrot Kommando

 

-------------
Wydarzenia towarzyszące:

- JARMARK RZEMIEŚLNICZY
FB https://fb.me/e/1aRlh8v9P

W programie m.in. pokaz rzemiosł, koncert zespołu „Daj ognia” oraz spektakl „Magiczna fasola” w wykonaniu Teatru Trójkąt.
 

- WEEKEND DOBREGO PIWA
FB https://fb.me/e/2sYlQRdiC

  1. pl
  2. en

Zrealizowano przez Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury

w ramach Programu "Kultura w sieci"